Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 17.11.10

Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą – dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona krajowi kangurów.

Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii (TN ANZO) we współpracy z Ambasadą Australii w Polsce, Instytutem Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, Sekcją Historii Australii i Oceanii KNHS UJ, Towarzystwem Doktorantów UJ oraz Biblioteką Jagiellońską zapraszają w dniach 26 – 27 listopada 2010 r. na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. Australia we współczesnym świecie. Między Azją, Ameryką i Europą.

W ramach konferencji odbędą się spotkania z naukowcami z kraju i z zagranicy, podzielone na trzy panele tematyczne (Sala Konferencyjna Biblioteki Jagiellońskiej, ul. Oleandry 3), złożenie kwiatów na grobach australijskich żołnierzy na największym spośród trzech cmentarzy Wspólnot Brytyjskich w Polsce (Brytyjski Cmentarz Wojenny, ul. Prandoty), pokazy filmów australijskich: opartej na autentycznych wydarzeniach koprodukcji australijsko – brytyjskiej z 2002 r. w reżyserii Philipa Noyce'a pt. Polowanie na króliki (Rabbit Proof Fence) oraz dramatu australijskiego Salto (Somersault) z 2004 r. wyreżyserowanego przez Cate Shortland (Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8). Części kulturalno-naukowej konferencji towarzyszyć będzie degustacja potraw kuchni australijskiej.

Swoją obecność na konferencji potwierdzili m.in. Ambasador Australii w Polsce, J.E. Ruth Pearce, która wygłosi uroczysty wykład inaugurujący oraz zaproszeni naukowcy z wiodących polskich ośrodków naukowych, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego. Gościem specjalnym drugiego dnia konferencji będzie Mark Krawczyński, słynny australijski architekt i pianista, który posiada w swoim dorobku ponad 80 projektów publicznych i prywatnych, m.in.: rozbudowę Australian Museum w latach 1986-1988 i Sydney Opera House w latach 1988-1990, a także wiele specjalnych wyróżnień i nagród. Przez ostatnie 5 lat Mark Krawczyński promuje polską kulturę i m.in. jako Dyrektor Fundacji Polska Przyszłość, stara się rozwijać związki artystyczne i biznesowe pomiędzy naszym krajem i zachodem. Zainspirowany formą Opery w Sydney, zaprojektował baldachim, który osłania pianistów podczas niedzielnych koncertów przy pomniku Chopina w warszawskich Łazienkach Królewskich. W 2006 r. był współautorem Wystawy Wychodźstwa Polaków do Australii pt. Orły w Krainie Kangurów.

Szczegółowe informacje na temat konferencji odnaleźć można na stronie TN ANZO: www.anzora.org.

tagi: konferencja

państwo: Australia Australia

Galeria zdjęć

Komentarze