Plany odbudowy świątyni Artemidy - Cuda Świata

Plany odbudowy świątyni Artemidy

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 14.11.08

Tureccy i austriaccy naukowcy planują odbudowę świątyni Artemidy w Efezie, która uważana jest za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Świątynia Artemidy, czyli Artemizjon została zbudowana przez króla Lidii Krezusa w połowie VI wieku p.n.e.. W roku 356 p.n.e. świątynię spalił szewc Herostrates, by zyskać rozgłos. Odbudowa świątyni trwała od 334 p.n.e. do 260 p.n.e.. Artemizjon po raz kolejny został zniszczony podczas najazdu Gotów w 262 roku i do naszych czasów pozostał nieodbudowany. Planowana przez dr Atılay'a İleri'a oraz dr Antona Bammera świątynia będzie zatem trzecią świątynią Artemidy w historii.

Odbudowana świątynia ma mieć taką samą wielkość jak oryginał. Będzie też wykonana z tego samego materiału, czyli w sumie 25000 metrów sześciennych marmuru. Oryginalna świątynia Artemidy miała 120 kolumn. Trzydzieści sześć z nich zdobiły umieszczone w dolnej części płaskorzeźby. W nowej świątyni ozdobionych będzie aż sześćdziesiąt ze 120 kolumn.

W projekcie wezmą udział najlepsi rzeźbiarze, którzy wybrani zostaną przez międzynarodowy komitet. Całość przedsięwzięcia ma kosztować 150 milionów dolarów.

Źródło: Voices

tagi: budowla, świątynia

państwo: Turcja Turcja

Galeria zdjęć

Google Maps

Komentarze