Siedem cudów Polski

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 21.09.07

Po trwającym trzy tygodnie internetowym głosowaniu uczestnicy plebiscyty Rzeczpospolitej uznali, że na liście 7 cudów Polski powinny znaleźć się: Kopalnia Soli w Wieliczce, Stare Miasto i nadwiślańska panorama Torunia, zamek w Malborku, Zamek Królewski i katedra na Wawelu, Kanał Elbląski, Zamość - jako idealne renesansowe miasto, oraz Rynek Główny i zespół staromiejski Krakowa.

W głosowaniu wzięło udział 82 tys. osób. Wygrali faworyci, którzy od początku przewodzili finałowej stawce 27 kandydatur wyłonionych przez kapitułę plebiscytu z prawie 400 obiektów zgłoszonych przez czytelników.

Na pierwszych siedem obiektów padło aż 60 proc. wszystkich głosów. W ostatnich dniach głosowania z Wieliczką, która początkowo prowadziła z prawie dwukrotną przewagą nad innymi, niemal zrównał się Toruń.

Imponującym finiszem popisali się także zwolennicy Łodzi - Księży Młyn i architektura przemysłowa miasta z XIX-XX wieku awansowała z 26. miejsca w pierwszym tygodniu na 11. – pisze Rzeczpospolita.

Plebiscytową porażkę poniosła Warszawa. Pierwszy z czterech stołecznych obiektów w finale, Łazienki Królewskie, znalazł się dopiero na 18. miejscu.

Akcja Rzeczpospolitej pokazała siłę lokalnego patriotyzmu. Na sukces Torunia i Zamościa zapracowały np. setki entuzjastów, którzy poświęcili wiele czasu i energii, by zachęcić do udziału w głosowaniu swych sąsiadów i współmieszkańców.

Komentarze