Dolina Pomników

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 16.07.06

Wyobraźcie sobie parę rękawiczek z jednym palcem (tzw. mitenek), skierowanych kciukami ku niebu, wysokich na setki stóp, zbudowanych ze skały o rdzawym kolorze. Są to jedne z wielu wspaniałych form skalnych w Dolinie Pomników, leżącje na granicy między stanami Utah i Arizona w USA.

Około 250 mln lat temu obszar ten, pokryty piaskowcem, zalewało płytkie morze. z biegiem czasu osadzający sie na piaskowcu szlam powoli zamieniał się w łupki, a woda stopniowo wysychała. Później, około 70 mln lat temu, skorupa ziemska uległa gwałtownemu wypiętrzeniu. Warstwy skał, wystawione na działanie deszczu i wiatru, uległy erozji i pozostawiły wiele stojących samotnie iglic, wieżyczek, płaskowyżów i szerokich bloków skalnych.

Dolina Pomników to bardzo suchy obszar, z roczną sumą opadów deszczu zazwyczaj mniejszą niż 200 mm. Krzewy i kaktusy, mogące przerwać bez wody całe miesiące, są jednymi z nielicznych żyjących tutaj roślin. Niespodziewane opady mogą jednak pobudzić dzikie kwiaty do krótkiego, ale wspaniałego życia.

Galeria zdjęć

Komentarze