Most Tęczowy

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 18.07.06

Most Tęczowy jest nie tylk największym naturalnym mostem na świecie, ale również jednym z najpiękniej ukształtowanych i ubarwionych dzieł natury. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy w stanie Utah, w USA.

Górna część mosty to prawie idealny łuk o szerokości 10 m, po którym biegnie droga. Z jednej strony most wychodzi z krawędzi pionowego klifu, który obramowuje wąwóz, a po drugiej stronie opada łagodnie aż do dna kanionu. Wewnętrzna strona łuku jest gładka i przypomina uchwyt filiżanki.

Ten wspaniały most ma 94 m długości i łączy brzegi kanionu o szerokości 85 m. Odległość między dnem kanionu a najwyższym punktem mostu wynosi 88 m - jest to trzykrotna wysokość Kolumny Nelsona na Trafalgar Square w Londynie.

Indianie Navaho również nazywają tę wspaniałą formację Tęczowym Mostem, zarówno ze względu na kształt, jak i cudowną różowo-lawendową barwę, która w popołudniowym słońcu zmienia się w czerwono-brązową. Indianie wierzyli, że most to tęcza zamieniona w kamień. Był on dla nich obiektem kultu, uważali oni bowiem tęcze za opekunów wszechświata.

Galeria zdjęć

Komentarze