Deszczowy las Amazonii

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 16.07.06

Deszczowe lasy występują na obszarach tropikalnych w okolicach równika. Intensywne opady powodują szybki i bujny wzrost roślinności. Deszczowy las Amazonii jest największym lasem tropikalnym na świecie i zajmuje powierzchnię 7 milionów km², od niższych partii Andów do brazylijskiego wybrzeża Atlantyku.

Deszczowy las Amazonii ma istotne znaczenie dla stanu środowiska naturalnego na kuli ziemskiej i wszytkich żujących na niej organizmów. Drzewa asymilują dwutlenek węgla, przyczyniający się do powstawania tzw. efektu cieplarnianego, tj. ocieplenie klimatu, co może spowodować topnienie pokryw lodowych na biegunach i - w konsekwencji - wielkie powodzie. Drzewa wydzielają też tlen niezbędny do życia ludziom i zwierzętom.

Niektóre drzewa w deszczowym lesie osiągają rzadko spotykane rozmiary (powyżej 60 m). Ich liście tworzą parasolowate sklepienia, które blokują dostęp światła do niższych partii rośliności, ograniczając ich wegetację.

Świat zwierząt w Amazonii jest zaskakująco różnorodny i bogaty. W końcu dziewietnastego wieku pewiem angielski przyrodnik sklasyfikował 14712 gatunków zwierząt, z czego ponad 8 tys. do tamtej pory nieznanych. Teraz znamy ponad 100 tys. gatunków zwierząt i ptaków oraz przynajmniej 270 tys. chrząszczy. Prawdopodobnie jeszcze miliony czekają na odkrycie.

Galeria zdjęć

Komentarze