Jezioro Bajkał

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 18.07.06

Bajkał, jezioro o półksiężycowatym kształcie. leżące na Syberii. ma 640 km długości i przeciętnie 50 km szerokości. Jest to siędme co do wielkości i zarazem najgłębsze jezioro świata, zawierające 1/5 wsystkich słodkich wód na kuli ziemskiej - tyle, ile wszystkie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej razem wzięte.

W najgłębszym miejscu jezior osiąga 1640 m, Gdyby ustawić w tym miejscu cztery najwyższe budynki świata, jeden na drugim, to maszt telewizyjny, umiejscowiny na dachu dzwartego budynku, znalazłby się jeszcze 58 m pod powierzchnią jeziora. I chociaż wody jeziora są krzyształowo czyste, tak że widoczność sięga 40 m, te cztery budynki byłyby niewidoczne.

Jezioro powstało na skutek wypełnienia się wodą głębokiej szczeliny w skoupie ziemskiej. Wpływa do niego ponad 300 rzek, ale wypływa tylko jedna - Angara. Zimą wody jeziora są skute ponad metrową warstwą lodu przez 4-5 miesięcy. Jednak na dużej głębokości woda zachowuje stałą temperaturę - ok. 3,5°C.

Flora i fauna Bajkału jest niezwykle bogata; 2/3 z żyjących tu organizmów to endemity, występujące tylko w tym miejscu. Znajdziemy tu m. in. 255 gatunków krewetek i dwa gatunki zupełnie przezroczystych ryb.

Galeria zdjęć

Komentarze