Most Akashi Kaikyo

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 23.08.06

Most Akashi Kaikyo, zwany także jako Pearl Bridge, położony jest w Kobe i Awaji-shima w Japonii. Jest on najdłuższym, najwyższym i najdroższym mostem wiszącym na świecie.

Most został oddany do użytku w 1998 roku. Głównym wykonowcą był Honshu-Shikoku Bridge Authority. Budowa mostu kosztowała około 4,3 miliarda dolarów.

Długość mostu wynosi 3 911 metrów. Konstrukcja posiada trzy przęsła, z których najdłuższe - środkowe ma długość 1991 metrów, a dwa pozostałe 960 metrów.

Środkowe przęsło oryginalnie miało 1910 metrów, ale 17 stycznia 1995 roku wielkie trzęsienie Ziemi rozciągnęło most Akashi Kaikyo i obecnie jest on dłuższy o około 92 centymetry. Żywioł nie naruszył jednak samej konstrukcji mostu.

Wysokośc wież mostu sięga 282 metrów, co sprawia, że most jest najwyższą tego typu budowlą na świecie. Wieże posiadają kratowe wiązania, które usztywniają konstrukcję.

Most został tak zaprojektowany, aby nie blokował ruchu w cieśninie Akashi, która jest często uczęszczanym portem. Architekci musieli także uwzględnić bardzo ciężkie warunki pogodowe - silne wiatry, trzęsienia Ziemi.

Most Akashi Kaikyo jest w stanie wytrzymać napór wiatru wiejącego z prędkością 286 kilometrów na godzinę, a także trzęsienie Ziemi o sile 8,5 stopnia w skali Richtera.

tagi: budowla, most

państwo: Japonia Japonia

Galeria zdjęć

Komentarze