Maelstrom

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 16.07.06

W kanale w Lofotach, nieopodal północno-zachodniego wybrzeża Norwegii, występuje silny wir, nazywany Maelstromem. Pierwsze wzmianki o nim napotykamy już w 1595 roku. Później został rozsławiony przez amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poe.

Uważano, że wiry tworzą sie na skutek ruchu wód, wydostających się z dziur w dnie morza. Utrzymywano też, iż dziury te są tak głębokie, że nie można ich zmierzyć. Najgłębsze miejsce w kanale ma jednak zaledwie 36 m i w dnie nie ma żadnej dziury. Kanał Moskenstraumen ma około 8 km szerokości. Jego nierówne dno, składające się ze skał i piasku, podnosi się gwałtownie z zachodu na wschód. Fale przemieszczają się z zachodu w kierunku Norwegii i później cofają się. Kiedy nadpływają, woda przedziera się przez wąski kanał. Fala załamuje się na wybrzeżu, tworzy wir i przeciska się z powrotem ku morzu.

Maelstrom powstaje, ponieważ w północnej, środkowej i południowej stronie kanału występują trzy różne prądy wodne, płynące w różnych kierunkach i z różną prędkością. Wysokie, łamiące się fale i silne prądy morskie powodują, że małe łodzie nie mogą poruszać się po tych wodach.

Galeria zdjęć

Komentarze