Pokrywa lodowa Vatnajökull

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 16.07.06

Vatnajökull jest największą pokrywą lodową w Islandii, często nazywaną krainą lodu i ognia. Ta ogromna masa lodu zajmuje obszar 8420 km², co stanowi około 1/12 powierzchni całego kraju. Niezwykłym zjawiskiem są kryjące się pod powłoką lodową strumienie lawy, kratery wulkaniczne i gorące źródła.

Islandia kształtowana jest w dalszym ciągu przez naturę. Wiąże się to z jej położeniem na Grzbiecie Śródatlantyckim - masywie wulkanicznym, którego większa część znajduje się pod wodą. Grzbiet wypełnił długą rozpadlinę w skorupie ziemskiej, która powstała w wyniku rozdarcia się dwóch płyt tektonicznych. Islandia leży nieopodal koła polarnego i dlatego na wyspie panuje tak chłodny klimat.

Na obszarze Vatnajökull znajduje się kaldera ( duży krater) o nazwie Grimsvötn. Jest to gorące jezioro o głębokości 488 m. Jego powierzchnia jest pokryta 200-metrową warstwą lodu, który jednak częściowo topnieje, ponieważ jezioro jest ogrzewane od środka. Kiedy lód zamienia się w wodę, jej objętość zwiększa się, aż w końcu woda z impetem wydostaje się na powierzchnię. To zjawisko nazywane jest po islandzku Jökulhaup. Woda płynie tak gwałtownie, że zbiera po drodze wszystko, nawet 20-metrowe bryły lodu.

Galeria zdjęć

Komentarze