Polska

 

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki w Malborku03.03.2010 | PolskaNajwiększa na świecie budowla gotycka, stolica państwa, które przez kilkaset lat trzymało w szachu Polskę i Litwę, a które leżało u podstaw niemieckiej potęgi.

 

Wielkie Jeziora Mazurskie

Wielkie Jeziora Mazurskie18.07.2009 | PolskaTo przysłowiowy rzut na taśmę. Tylko uznanie za jeden z siedmiu światowych cudów Natury uchroni Mazury przed zniszczeniem. Teraz są oazą dzikiej przyrody przeplataną hałaśliwymi grajdołami. Mogą się stać jednym wielkim grajdołem.

 

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska17.07.2009 | PolskaGdzieś tu rośnie drzewo. Ale aby doń dojść, trzeba się przedrzeć przez leżące na ziemi oślizłe zwalone pnie i porastające je jeżyny. I parę rozłożystych krzaków, wraz z młodszymi drzewkami chłoszczących wędrowca. To Puszcza Białowieska, ostatni na zachód od Bugu las pierwotny. Miejsce uratowania żubra, dziś miejsce chronione na wszelkie możliwe sposoby.

 

Jeziora dystroficzne

Jeziora dystroficzne28.05.2009 | PolskaNie wykąpiesz się w takim jeziorze, ale za to możesz skutecznie popełnić samobójstwo.

 

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich02.04.2009 | PolskaNie trzeba jechać do Pizy, aby na własne oczy zobaczyć krzywą wieżę. Wystarczy w tym celu przyjechać do Ząbkowic Śląskich. Właśnie tu znajduje się bowiem tego typu budowla, a jej odchylenie wynosi ponad dwa metry!

 

Krzywy Domek

Krzywy Domek17.09.2008 | PolskaKrzywy Domek znajduje się przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie. Swoim wyglądem nawiązuje do bajkowych rysunków Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga, a także projektów Antonio Gaudiego.

 

Chełmskie podziemia kredowe

Chełmskie podziemia kredowe04.12.2007 | PolskaPrzed wiekami te kopalniane chodniki służyły jako potężne piwnice, w chwilach zagrożeń były schronieniem, a dziś są największą atrakcją turystyczną Chełma.

 

Wieża w Stołpiu

Wieża w Stołpiu29.11.2007 | PolskaTajemnicza wieża w Stołpiu, najstarsza budowla po prawej stronie Wisły, wciąż nie chce odkryć swojej tajemnicy. Sam prof. Andrzej Buko po ostatnich badaniach archeologicznych stwierdził, że wieża w Stołpiu (15 km od Chełma) jest o wiele bardziej tajemnicza, niż się to może wydawać.

 

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie29.08.2007 | PolskaDiabelskie jeziorka – tak je nazywali okoliczni mieszkańcy. Ich powstaniu towarzyszył iście piekielny ryk. Nikt tam nie chodził także wtedy, gdy ich nie było. Mówiono, że jest tam coś może nie złego, ale dziwnego. To "coś" czuje się do dziś. Upiorna, ciemna woda, raz mlecznozielona, raz czarna, ciemne dno, rosnące na brzegu potężne skrzypy – jakby z innego świata. Półmrok i ta dzwoniąca w uszach cisza.

 

Babia Góra

Babia Góra28.02.2007 | PolskaBabia Góra to masyw górski leżący w Paśmie Babiogórskim Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. Jest to najwyższy szczyt w polskiej części Beskidów. Jest on zaliczany do Korony Gór Polskich.

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich13.12.2006 | PolskaStanowi położony w całości powyżej górnej granicy lasu wielki cyrk lodowcowy o powierzchni ponad 7 kilometrów kwadratowych; z kilkoma odnogami bocznymi. Główną jej ozdobą jest - wbrew nazwie - sześć stawów: Przedni, Mały, Wielki, Czarny, Zadni oraz Wole Oko; okresowo pojawiają się jeszcze dwa małe stawki.

 

Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie04.12.2006 | PolskaW znanym pod nazwą Rosenhoupt (wg innych źródeł: Rosehaupt) punkcie juz w zamierzchłych czasach zapalano ogień mający ułatwić rybakom orientację w trakcie połowów na Bałtyku. Na przylądku Rozewie, który jest najdalej na północ wysuniętym punktem w Polsce, już pod koniec XVII wieku stała latarnia morska.

 

Morskie Oko

Morskie Oko27.11.2006 | PolskaJest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. Gromadzi tłumy turystów, którzy zaczęli tu przybywać już na początku XIX wieku. Położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. w polodowcowym zagłębieniu, od północnej strony zamknięte jest wałem morenowym.

 

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki12.09.2006 | PolskaPałac Kultury i Nauki położony jest w centrum Warszawy przy placu Defilad. Jest on najwyższym budynkiem w Polsce i czwartym w Europie. Chociaż od zawsze był on niechciany i ignorowany przez warszawiaków paradoksalnie stał się symbolem Warszawy i najbardziej znanym budynkiem w Polsce.

 

Śnieżka

Śnieżka10.08.2006 | PolskaŚnieżka ma wysokość 1602 metry n.p.m., jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów, a także najwyższą górą Czech. Stożek góry pokryty jest rumowiskiem skalnym i wznosi się ponad 200 m nad przełęcz Pod Śnieżką oraz Czarną Kopę.

 

Sanktuarium w Licheniu

Sanktuarium w Licheniu06.08.2006 | PolskaLicheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Mieszczące się tam sanktuarium jest jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce, rocznie odwiedza je około 1,5 mln pielgrzymów i turystów.

 

Rysy

Rysy05.08.2006 | PolskaRysy są położone w głównej grani Tatr Wysokich. Ich wysokość wynosi 2499 m n.p.m. i są one najwyższym wierzchołkiem leżącym w naszym kraju. Sam szczyt jest trójwierzchołkowy, dwa pozostałe wierchołki leżą po stronie Słowackiej i ich wysokości wynoszą odpowiednio 2503 m n.p.m. oraz 2473 m m.p.m..

 

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska03.08.2006 | PolskaPustynia ma około 30 km² powierzchni i rozciąga się między Błędowem, Kluczami i Chechłem w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Przez pustynie przepływa rzeka Biała Przemsza. Jest to jedyne takie miejsce w Europie.

 

Rezerwat Meteoryt Morasko

Rezerwat Meteoryt Morasko21.07.2006 | PolskaNa świecie znajduje się tylko 16 miejsc upadku meteorytów na Ziemię, a w Europie tylko dwa. Jedno z nich jest na estońskiej wyspie Saarema, drugie natomiast w Polsce, w poznańskim Morasku.

 

Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe18.07.2006 | PolskaJezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin w pobliżu Wapnicy. Powstało ono w 1945 roku, wcześniej na jego miejscu była odkrywkowa kopalnia kredy. Do wyrobiska przesączyła się woda z podziemnej rzeki i zatopiła wszystko.

 

Zamek Książ

Zamek Książ18.07.2006 | PolskaNa początku XVI stulecia dostał się on w posiadanie potężnego rodu Hochbergów. Zamek wielokrotnie przebudowano, by mógł godnie przyjmować koronowane głowy i przedstawicieli europejskiej arystokracji.