Turcja

 

Plany odbudowy świątyni Artemidy

Plany odbudowy świątyni Artemidy14.11.2008 | AktualnościTureccy i austriaccy naukowcy planują odbudowę świątyni Artemidy w Efezie, która uważana jest za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

 

Kapadocja

Kapadocja18.07.2006 | AzjaKapadocja znajduje się w centralnej Turcji. Powstała na skutek działalności wulkanicznej oraz erozji. Erupcje spowodowały osadzenie się warstw popiołu, lawy i kamienia, formując platformę, wznoszącą się 300 m nad okolicą. Przez wieki popioły wulkaniczne scementowały się, tworząc miękką skałę o jasnym odcieniu, zwaną tufen. Lawa na powierzchni skamieniała i zamieniła się w czarny bazalt.

 

Pamukkale

Pamukkale18.07.2006 | AzjaGorące źródła Pamukkale wypływają ze zbocza góry Cal Dagi w zachodniej Anatolii w Turcji. Woda o temperaturze 37°C wynosi na powierzchnię rozpuszczone sole wapnia, które wytrącając się, opadają w dolinę serią kaskad.

 

Wielka Dolina Ryftowa

Wielka Dolina Ryftowa 16.07.2006 | AfrykaPrzed ponad milionem lat istniał jeden wielki ląd, który rozpadł się, a powstałe w wyniku tego procesu płyty tektoniczne zaczęły odsuwać się od siebie, tworząc kontynenty znane nam dzisiaj. Oddalają się one od siebie w dalszym ciągu.