• Menu
  • Menu
Cuda Świata » Europa

Europa - najpiękniejsze budowle, zabytki, miasta, atrakcje turystyczne i cuda Europy

Europa jest zachodnią częścią największego z kontynentów – Eurazji. Obszar Europy obejmuje 10 400 000 km² i rozciąga się od Azji na wschodzie po Ocean Atlantycki na zachodzie, oraz od Afryki na południu po Arktykę na północy.

Poznaj najpiękniejsze miejsca w Europie:

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
5 (1)

Teren między Krakowem a Częstochową zwany wyżyną bądź jurą Krakowsko-Częstochowską jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwym początkiem krajowej kultury. Zamek Ogrodzieniec znajduje się w środkowej części wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na jej najwyższym wzniesieniu...

Jasna Góra w Częstochowie

Jasna Góra w Częstochowie
5 (2)

Jasna Góra jest swoistym miastem w mieście. Sanktuarium i klasztor zakonów paulinów, położony na wzgórzu Jasna Góra w Częstochowie, to jedno z ważniejszych miejsc chwały Matki Bożej oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce, ze zbiorem wielu dzieł sztuki sakralnej...

Pałac Woroncowa w Ałupce

Pałac Woroncowa w Ałupce
5 (1)

Angielski neogotyk, architektura Indii, elementy muzułmańskie. To bodaj jedyny przykład architektury eklektycznej, który naprawdę podoba się historykom sztuki. Pałac w Ałupce, bo o nim mowa, dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc nie tylko na Krymie, ale na całej Ukrainie.

Katedra w Kolonii

Katedra w Kolonii
0 (0)

Najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, przez dziesięć lat najwyższy budynek świata, jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku, główny obiekt inspiracji twórców neogotyku. To katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii.

Kaali

Kaali
0 (0)

Niemal idealnie okrągłe jezioro to jedna z największych atrakcji Estonii. Powstało, gdy w VII wieku przed naszą erą z siłą bomby jądrowej uderzył w ziemię meteoryt.

Trogir

Trogir
0 (0)

Wyspa to miasto a miasto to wyspa – to prawdopodobnie najpiękniejsze na świecie miasteczko zajmujące całą wyspę, do tego najlepiej zachowane romańskie i gotyckie miasto w całej Europie centralnej.

Krka
0 (0)

Spieniona woda z hukiem spada do sporego jeziorka. Powyżej tego wodospadu jest drugi, trzeci i czwarty, piaty i szósty, z boku wciskają się następne kaskady. Ponad nimi plątanina bystrych potoków i spokojnych jeziorek, a jeszcze wyżej – spokojna, szeroka rzeka. Nie na długo; w oddali znów...

Aj-Petri

Aj-Petri
0 (0)

Pionowa, postrzępiona, szczerząca zęby krawędzi wapienna ściana Góry Świętego Piotra (Aj-Petri po grecku) wznosi się nad południowym wybrzeżem Krymu.