Kategorie
Europa Holandia

Holenderskie linie wodne

Nie przejdziesz, bo za głęboko, ani nie przepłyniesz, bo za płytko – to najkrótsza zasada holenderskich linii wodnych, unikalnego systemu obronnego.

Kategorie
Belgia Europa Francja Holandia Wielka Brytania

Beginaże

Ni to klasztor ni to miniaturowe osiedle. Owal ustawionych jeden przy drugim domków, kaplica, ogród, szpital i to wszystko. To beginaż, klasztor wspólnoty nie uznawanej przez Kościół.

Kategorie
Europa Holandia

Het Loo

Tu przyszły angielski król Wilhelm III miał odpoczywać i uciekać od okrutnej polityki wraz z żoną Marią Stuart. Ale nie dane mu to było.

Kategorie
Dania Europa Holandia Niemcy

Waddenzee

Czy to jest morze? – Tak, ale nie do końca – tak o Waddenzee mawiają Holendrzy, Niemcy i Duńczycy.

Kategorie
Europa Holandia

Biesbosch

Tu natura zwyciężyła człowieka. Te kanały, rzeczki, trzcinowiska i zarośla kiedyś były żyznymi polami i malowniczymi wioskami i miasteczkami.

Kategorie
Europa Holandia

Castalia

Bodaj najbardziej charakterystyczny budynek Hagi. Ale trzeba chwilę go poszukać, bo jest ukryty pośród innych wieżowców.

Kategorie
Europa Holandia

Wieczne Pióro

Najwyższy budynek Hagi, drugi co do wysokości w Holandii, byłby jeszcze wyższy, gdyby nie wiatry.

Kategorie
Europa Holandia

Krzywe domy Amsterdamu

W Pizie jest tylko jedna Krzywa Wieża. W Amsterdamie krzywych domów – setki. W centrum miasta odnosi się wrażenie, że albo to my jesteśmy pod wpływem jakiegoś środka odurzającego, albo to architekt był na haju. Bo wyglądające jak ciasno sprasowane wieże domy są krzywe. Jedne – jak ledwie trzymający się na nogach Falstaff – są pochylone do przodu. Inne kiwają się jak okręt na fali – na bok.

Kategorie
Europa Holandia

Onze Lieve Vrouwe Kerk w Bredzie

Od pół tysiąca lat charakterystyczna 97-metrowa wieża gotyckiego kościoła Onze Lieve Vrouwe Kerk jest najwyższym budynkiem i zarazem symbolem Bredy, miasta w Brabancji Północnej (prowincja Holandii), znanej z wyzwolenia przez dywizję pancerną gen. Stanisława Maczka.

Kategorie
Europa Holandia

Kościół św. Piotra w Hilvarenbeek

Kościół w ubogiej wsi, jakiego nie powstydziłoby się niejedno duże i zamożne miasto. Kościół św. Piotra w Hilvarenbeek (Brabancja Północna, prowincja Holandii) to największa świątynia zbudowana w niezwykle oryginalnym, choć bardzo surowym stylu gotyku kempińskiego.