Kategorie
Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Wodne Ogrody w Fort Worth

Ten niezwykły park z basenami i fontannami leży w centrum Fort Worth. Często nazywany jest odświeżającą oazą w betonowej dżungli.

Ten niezwykły park z basenami i fontannami leży w centrum Fort Worth. Często nazywany jest odświeżającą oazą w betonowej dżungli.

Wodne Ogrody zostały zbudowane w 1974 roku i zajmują obszar 1,7 ha. Zaprojektowane zostały przez nowojorskich architektów: Philipa Johnsona i Johna Burgee’a. Park składa się z trzech basenów oraz tarasowatego pagórka, który odgradza teren od drogi międzystanowej.

Pierwszym ze zbiorników jest basen cichej medytacji, którego tafla jest płaska, niczym niezmącona. Otoczony jest on drzewami, a woda spływa z prawie pionowej ściany i oblewa przyległe chodniki.

W kolejnym basenie zostały zamontowane liczne fontanny, które wyrzucają do góry wodę tworząc mgiełkę. W tym miejscu często można ujrzeć tęczę, gdy znajdujące się w powietrzu krople wody zostaną oświetlone przez Słońce.

Główną atrakcją Wodnych Ogrodów jest ostatni z basenów. Woda z ponad 10 metrowego schodkowego zbocza spływa do małego zbiornika na dole. Basen ten został tak zaprojektowany żeby można było poruszać się po schodkach i schodząc niżej poczuć spływającą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *