• Menu
  • Menu
Wulkan Erebus

Wulkan Erebus

Cuda Świata » Antarktyda » Wulkan Erebus

Wulkan Erebus jest najbardziej na południe wysuniętym czynnym wulkanem na ziemi. Znajduję się na Wyspie Rossa, u wybrzeży Antarktydy na Morzu Rossa. Ma on wysokości około 3795 m n.p.m., a do 2000 m n.p.m. zbocza pokryte są śniegiem.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Wulkan Erebus jest najbardziej na południe wysuniętym czynnym wulkanem na ziemi. Znajduję się na Wyspie Rossa, u wybrzeży Antarktydy na Morzu Rossa. Ma on wysokości około 3795 m n.p.m., a do 2000 m n.p.m. zbocza pokryte są śniegiem.

Mount Erebus został odkryty 27 stycznia 1841 roku przez szkockiego badacza polarnego Sir Jamesa Clarka Rossa, który nadał mu nazwę jednego ze swoim statków. Nazwę po drugim statku otrzymał znajdujący się we wschodniej części Wyspy Rossa wulkan Mount Terror. Ereb w mitologii greckiej był synem Chaosu, bogiem ciemności.

Erebus po raz pierwszy został zdobyty w 1908 roku przez uczestników ekspedycji Sir Ernesta Shackleton’a. Natomiast pierwsze znane samotne wejście na Mount Erebus miało miejsce w dniach 19-20 stycznia 1991 roku. Dokonał tego Charles J. Blackmer, który był wieloletnim pracownikiem stacji polarnej McMurdo mieszczącej się na południowym cyplu Wyspy Rossa. Cała wyprawa trwała 24 godziny, a samo podejście zajęło w przybliżeniu 17 godzin.

Wulkan Erebus jest częścią Pacyficznego Pierścienia Ognia, która obejmuje ponad 160 aktywnych wulkanów. Pacyficzny Pierścień Ognia jest strefą częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. Obejmuje nieomal ciągły pas rowów oceanicznych oraz wulkanicznych łańcuchów górskich. Ocenia się, że na jego obszarze ma miejsce 81% większych trzęsień ziemi oraz znajduje się 90% wszystkich czynnych wulkanów.

Erebus jest obecnie najbardziej aktywnym wulkanem na Antarktyce. We wnętrzu krateru o średnicy około 250 metrów znajduje się jezioro lawy, które jest jednym z nielicznych trwałych jezior lawy na Ziemi.

28 listopada 1979 miała miejsce katastrofa lotnicza. Podczas bardzo złej widoczności o wulkan rozbił się samolot wiozący wycieczkowiczów z Nowej Zelandii. Śmierć poniosło 257 osób znajdujących się na pokładzie samolotu, który należał do linii lotniczych Air New Zealand. Lot 901 był regularnym pasażerskim połączeniem z portu lotniczego w Auckland w Nowej Zelandii na Antarktykę, po katastrofie zaprzestano dalszych lotów.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 2 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *