• Menu
  • Menu
Jasna Góra w Częstochowie

Jasna Góra w Częstochowie

Cuda Świata » Europa » Polska » Jasna Góra w Częstochowie
Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Jasna Góra jest swoistym miastem w mieście. Sanktuarium i klasztor zakonów paulinów, położony na wzgórzu Jasna Góra w Częstochowie, to jedno z ważniejszych miejsc chwały Matki Bożej oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce, ze zbiorem wielu dzieł sztuki sakralnej. Obiekt 16 września 1994 roku został uznany za pomnik historii. Jasna Góra to nie tylko klasztor i kaplica cudownego obrazu ale także twierdza, koszary, więzienie i mini miasteczko. Jasna Góra często nazywana Fortalitium Marianum – twierdza Maryjna. Jasna Góra cieszy się popularnymi miejscami takimi jak : kaplica Matki Bożej w której znajduje się Obraz Matki Boskiej a tuż pod posadzką krypta ze szczątkami zakonników, bazylika, ponad 100 metrowa wieża, dawne wały obronne z armatami, muzea oraz malownicze parki.

cof

Historia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Jasnej Górze

Turyści, którzy odwiedzają Jasną Górę od razu mogą zauważyć, że nie jest to zwyczajny klasztor. Grube mury, wały obronne, kule armatnie, hełmy itp. można podziwiać w muzeach jasnogórskich dzięki pozostałością wojennej historii tego miejsca. Jasna Góra kojarzy się przede wszystkim z potopem szwedzkim, jednak to miejsce przeżyło wiele innych oblężeń i bitew.

Jasna Góra była niekiedy wykorzystywana jako więzienie.

XIV wiek

W 1382 roku sprowadzono z Węgier paulinów, którym dwa lata po rozpoczęciu budowy Władysław Opolczyk powierzył obraz Matki Bożej Jasnogórskiej

W 1388 roku klasztor pauliński i ośrodek kultu maryjnego otrzymali pisemne imię Clarus Mons – Jasna Góra

Za sprawą króla Władysława Jagiełły w 1393 roku podjęto realizację zespołu gotyckich zabudowań kościelno-klasztornych. Jasna Góra zostaje fundacją królewską.

XV wiek

W 1429 rozpoczęto budowę kaplicy gotyckiej, centralnego miejsca kultu cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – zachowanej do dziś.

Rok później klasztor został splądrowany przez bandę rycerzy rozbójników, którzy przy tej okazji sprofanowali i zniszczyli cudowny obraz Maryi, który przeniesiono do Krakowa w celu odnowienia. Gdy zakończono renowacje obraz został przeniesiony w uroczystej pielgrzymce z Krakowa z powrotem do Jasnej Góry.

W połowie XV wieku rozpoczęto budowę wielkiego kościoła natomiast w 1463 roku wielki kościół pw. Krzyża Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został poświęcony.

XVI wiek

Kapela Jasnogórska (zespół wokalno-instrumentalny) rozpoczęła swą działalność w 1550 roku, stanowiąc przez blisko cztery wieki ważny ośrodek kultury muzycznej w Polsce.

W 1593 roku wizytator apostolski wydał szereg zarządzeń dynamizujących działalność Jasnej Góry jako ośrodka propagującego odnowę religijną. Pojawiła się jedna z przewodnich idei jasnogórskiego kultu maryjnego „ucieczki grzeszników”

XVII wiek

Na początku wieku Jasna Góra stała się fortecą, gdy król Zygmunt III Waza nakazał zbudować wokół klasztoru warownię. Prace fortyfikacyjne trwały 30 lat.

W 1644 roku z fundacji biskupów Lubieńskich wzniesiono trójnawowy korpus kaplicy – wybitne dzieło architektury w tzw. stylu lubelskim, zachowany do dziś.

Główny ołtarz w kaplicy Matki Bożej zaliczany do najwybitniejszych dzieł wczesnego baroku w Polsce został uroczyście poświęcony w 1650 roku.

W 1682 roku Jasna Góra świętuje 300-lecie swojej służby Kościołowi i Narodowi. Twierdzę jasnogórską otacza ok. 140 tys. pielgrzymów.

XIX wiek

Jasnogórska forteca po wkroczeniu wojsk rosyjskich w 1813 roku straciła wały obronne. Jasna Góra staje się twierdzą ducha.

Ukazano ogółowi pielgrzymów skarbiec jasnogórski, będący świadectwem tradycji kultowej i narodowej.

W 1897 roku wojsko rosyjskie opuściło mury twierdzy Jasnej Góry.

XX wiek

W 1906 roku po raz pierwszy obchodzono uroczystość Matki Bożej, a kościół p.w. Krzyża Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny otrzymał tytuł i przywileje bazyliki mniejszej.

Tego samego roku nadbudowano część wieży na miejscu spalonej po pożarze konstrukcji drewnianej. Podwyższono ją i zastąpiono częścią stalową. Wieża ma obecną postać.

Po kradzieży Koron Klemensa XI i sukienki w 1910 roku odbyła się ponowna koronacja obrazu Matki Bożej, który otrzymał od papieża św. Piusa X korony oraz nową sukienkę koralową.

W 1913 roku na wałach obronnych, nasiąkniętych krwią jasnogórskich obrońców, została poświęcona Droga Krzyżowa.

Po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości pielgrzymują „Kaszubi znad Bałtyku Polskiego” zniechęcani do Polski przez propagandę niemiecką.

Na Jasną Górę św. s. Faustyna Kowalska pielgrzymowała dwukrotnie.

Jasna Góra w 1976 roku obchodziła jubileusz 600-lecia

I pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę w 1979 roku w której Papież zawierzył Matce Bożej swoje posłannictwo.

Osiem lat później Jasna Góra przeżyła oficjalne rozpoczęcie Roku Maryjnego.

W czasie III pielgrzymki do Ojczyzny Jana Pawła II , Papież wskazał cel swojej pielgrzymki do Sanktuarium Narodu. Jasna Góra stała się wyraźnie sanktuarium międzynarodowym. Kolejna wizyta Jana Pawła II z okazji VI Światowych Dni Młodzieży.

Od 1995 roku Radio Jasna Góra jest rozgłośnią sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

W 1996 roku odbył się XII Kongres Mariologiczny i XIX Międzynarodowy Kongres Maryjny na Jasnej Górze. Pobyt Jana Pawła II na Jasnej Górze odbył się rok później, a ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej miała miejsce 17 czerwca 1999 roku.

XXI

W 2003 roku ogłoszono rok o. Augustyna Kordeckiego, obrońcy Jasnej Góry.

Tego samego roku Telewizja Trwam rozpoczęła codzienną transmisję modlitwy kierowanej do Matki Bożej – Apel Jasnogórski.

Jasna Góra otrzymała wyróżnienie „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”

Rok później rozpoczęły się obchody Jubileuszu 35o rocznicy obrony Jasnej Góry przed Szwedami.

Od 2005 roku na placu wokół klasztoru znajduje się dwadzieścia figur, przedstawiających tajemnice Różańca świętego, które tworzą Drogę Różańcową. Tego samego roku 26 sierpnia arcybiskup nałożył na Cudowny Obraz Jasnogórski korony papieża Jana Pawła II oraz nową, bursztynowo – brylantową sukienkę.

W 2010 roku Jasna Góra obchodziła uroczystość jubileuszu 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami św. Piusa X. Nałożono wtedy nową sukienkę wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei narodu polskiego oraz nowe korony pobłogosławione przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

Jasnogórska ikona Matki Bożej rozpoczęła podróż „Od oceanu do oceanu” w 2012 roku.

Rok później zakończono czteroletnie prace w ramach których Bazylika została całkowicie odnowiona.

9 grudnia 2013 roku odbyła się 60 rocznica Apelu Jasnogórskiego z udziałem o. Jerzego Tomzińskiego, inicjatora tej modlitwy.

Na Jasnej Górze w 1050 rocznicę Chrztu Polski odbył się akt jej zawierzania, gdzie przybył Ojciec Święty Franciszek.

Dzisiaj Jasna Góra nie jest już budowlą wojskową. Usunięcie twierdzy nastąpiło w XIX wieku i od tego czasu w klasztorze nie stacjonują żołnierze, a sanktuarium spełnia już tylko funkcje religijne i turystyczne. Częstochowa rocznie jest odwiedzana przez kilka milionów ludzi z całego świata. Codziennie o godz. 6:00 jest odsłonięcie Cudownego Obrazu, które możemy zobaczyć łącząc się z Jasną Górą.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 4 Średnia: 4.3]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *