• Menu
  • Menu
Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Budynek parlamentu w Budapeszcie

Cuda Świata » Europa » Węgry » Budynek parlamentu w Budapeszcie

Budynek parlamentu, zwany Országház jest najbardziej charakterystycznym budynkiem stolicy Węgier. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najstarszych gmachów państwowych w Europie i celem wielu wycieczek.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Budynek parlamentu, zwany Országház jest najbardziej charakterystycznym budynkiem stolicy Węgier. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najstarszych gmachów państwowych w Europie i celem wielu wycieczek.

Budowa tego największego budynku Węgier i drugiego co do wielkości budynku parlamentu w Europie rozpoczęła się w 1885 roku i trwała 17 lat (chociaż pierwsze posiedzenie parlamentu odbyło się już w 1896 roku, podczas obchodów rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego). Gmach miał stanowić reprezentacyjną siedzibę parlamentu w powstałym ze zjednoczenia trzech miast Budapeszcie. Zjednoczenie miało miejsce w 1873 roku, a wzięły w nim udział miasta: Buda i Óbuda leżące na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt – na lewym.

Na miejsce budowy wybrano podmokły, bagnisty teren na lewym brzegu Dunaju. Przy budowie gmachu, którego projekt sporządził Imre Steindl, pracowało 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Gmach wybudowany został w stylu neogotyckim z wieloma podobieństwami do siedziby brytyjskiego parlamentu. Budynek ma 268 metrów długości i 123 metry szerokości. W środkowej części gmachu znajduje się kopuła o wysokości 96 metrów, od której rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła. Na zewnętrznych ścianach gmachu widnieją liczne herby królów i książąt.

Fasada budynku skierowana jest w stronę Dunaju, ale główne wejście umiejscowione jest od strony placu Kossuth Lajos tér, na którym stoi pomnik Lajosa Kossutha – przywódcy rewolucji węgierskiej i bohatera narodowego.

Wewnątrz budynku oprócz stylu neogotyckiego możemy dostrzec elementy barokowe. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na powierzchni 17000 metrów kwadratowych mieści się 691 pomieszczeń, w tym ponad 200 biur. W gmachu znajduje się 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Największymi pomieszczeniami parlamentu są sale obrad dawnej Izby Niższej (dzisiejszego Zgromadzenia Narodowego) oraz dawnej Izby Wyższej (zniesionej w węgierskim systemie politycznym w 1945, obecnie pełniąca funkcję sali konferencyjnej). Sale ozdobione są herbami władców panujących na Węgrzech oraz motywami patriotycznymi związanymi z historią Węgier.

Budynek parlamentu jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych istnieją pewne ograniczenia. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko wspaniałą architekturę, ale także znajdującą się we wnętrzu największą relikwię narodu węgierskiego – Koronę Świętego Stefana.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *