• Menu
  • Menu

Stonehenge

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Starożytne kamienne kręgi ze Stonehenge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii , będące zarazem jedną z najważniejszych megalitycznych budowli. W 1986 roku obszar Stonehenge został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie Stonehenge zwiedza ponad milion osób.

Opis

Stonehenge to budowla megalityczna z epoki neolitu i brązu. Składa się z wałów ziemnych i stojących w kręgu kamiennych głazów. Kręgi z kamieni mają 7 m wysokości i ważą ponad 40 ton. Stonehenge przez wieki miało najróżniejsze zastosowanie, prawdopodobnie było świątynią kultu słońca, a jej położenie i kształt są ściśle związane z ruchem słońca. Kamienne kręgi mogły również służyć jako obserwatorium astronomiczne. Najczęściej mówi się, że swoją świątynię mieli tu druidzi, starożytni kapłani celtyccy. Inne podejrzenia mówią o tym, że znajdowało się tu centrum uleczania , w którym mieszkańcy spotykali się z nadzieją na szybsze wyleczenie. Wzgórza otaczające budowle są integralną zamkniętą częścią kompleksu. Do dziś zachowały się 83 kamienie.

Historia

Budowla została stworzona etapami przez wiele wieków, jej najstarsze elementy mają około 5000 lat. Nim ustawiono tutaj wielkie kamienie w bliskiej okolicy chowano zmarłych, co zostało potwierdzone wykopaliskami archeologicznymi. Podczas wykopalisk znaleziono również wiele fragmentów narzędzi, kości zwierząt oraz fragmenty ciał pochodzące z późniejszych wieków, również z czasów antycznych.

Największe 9 metrowe kamienie Stonehenge ważące 25 ton prawdopodobnie zostały przetransportowane z obszaru oddalonego o 32 kilometry Marlborough Downs. Jednak największą zagadką tego miejsca są mniejsze „niebieskie kamienie” ważące do 4 ton, które pochodzą z terenów dzisiejszej Walii (Preseli Hills) oddalonej o blisko 250 kilometrów w 2100 r. p.n.e. Spostrzeżenia są różne, twierdzi się, że dokonano tego za pomocą transportu wodnego oraz za sprawą ostatnich lodowców, które mogły sprawić, że kamienie znalazły się bliżej.

Od czasów średniowiecznych budowla była własnością prywatną, ale otwartą dla zwiedzających. Na początku XX wieku prawowity właściciel terenu z rodziny Antrobus postawił płot i zaczął pobierać opłaty za wejście. Na terenach w okolicy zabytku wojsko brytyjskie rozpoczęło ćwiczenia. Do czasu gdy w 1913 roku wprowadzono ustawę Ancient Monuments Consolidation and Amendment Act chroniącą zabytki przed celowym zniszczeniem. Po dwóch latach po śmierci ostatniego dziedzica w trakcie I Wojny Światowej teren Stonehenge został wystawiony na aukcje oraz zakupiony przez Chubba, który po trzech latach ofiarował ziemie rządowi.

W dzisiejszych czasach opiekę nad Świątynią sprawuje English Heritage, natomiast opiekę nad okolicą obejmuje National Trust. W ostatnim czasie okolica przeszła odbudowę, całość została odgrodzona a głównym celem odbudowy jest przywrócenie historycznego klimatu.

Dojazd do Stonehenge

Stonehenge znajduje się w hrabstwie Wiltshire , w południowej Anglii. Najbliższym większym miastem jest Salisbury. Z tego miasta możemy wybrać się do Stonehenge za pomocą kursujących stamtąd autobusów. Stonehenge leży około 140 km od Londynu. Z Londynu do Salisbury można dojechać pociągiem a podróż trwa niecałe dwie godziny.

Zwiedzanie

Koszt wycieczki razem z biletem wstępu jest wysoki. Należy pamiętać, że same kamienie na żywo nie są tak okazałe jak może wydawać się na fotografiach. Z tego powodu wizyta w Stonehenge dla wielu osób może okazać się zawodem. Pomimo terenów zielonych i średniej wielkości centrum multimedialnego kamienne kręgi są jedyną atrakcją.

Przed wejściem do Stonehenge znajduje się centrum multimedialne. W centrum oprócz filmów i materiałów informacyjnych wystawiono kilkaset eksponatów z wykopalisk archeologicznych. Aby dotrzeć do kręgów można skorzystać z autobusu bądź przejść się samemu.

Zwiedzenie samego kamiennego kręgu autobusem ze względu na niewielki obszar zajmuje około 30-45 minut. Razem z odwiedzeniem centrum multimedialnego czas może wydłużyć się do 2 godzin.

Obszar można odwiedzić codziennie w wyznaczonych godzinach w zależności od pory roku, natomiast ostatnie wejście jest dwie godziny przed zamknięciem.

Okolica

W okolicy Stonehenge możemy zwiedzić również inne miejsca, m.in.

  • Bath – miasto w którym mieszkała Jane Austen
  • Katedrę w Salisbury oraz katedrę w Highcliffe
  • opactwo Lacock
  • zamki w Donnington oraz w Highcliffe
Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 2 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *