• Menu
  • Menu
Koloseum

Koloseum

Cuda Świata » Europa » Włochy » Koloseum

Koloseum jest jedną z najwspanialszych budowli antycznych. Kiedyś demonstrowało potęgę Rzymu, dzisiaj budzi respekt i zachwyt zwiedzających.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Koloseum jest jedną z najwspanialszych budowli antycznych. Kiedyś demonstrowało potęgę Rzymu, dzisiaj budzi respekt i zachwyt zwiedzających.

Wspaniały amfiteatr, mieszczący się na terenach parku Domus Aurea Nerona, został wzniesiony przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Budowa rozpoczęła się w 72 roku za panowania Wespazjana i wykończona w 80 roku przez Tytusa, stąd też budowla zwana jest amfiteatrem Flawiuszów. Z kolei nazwa Koloseum pochodzi od ogromnego posągu Nerona o wysokości 36 m., który znajdował się w pobliżu amfiteatru.

Koloseum jest budowlą na planie owalu o obwodzie 527 m., długości 188 m. i szerokości 156 m., z 4 kondygnacjami sklepionymi krzyżowo, doskonale przemyślanym systemem korytarzy, schodów i wentylacji. Elewacja zewnętrzna o wysokości 50 m podzielona była 4 rzędami arkad: dorycką, jońską, koryncką i zwieńczona wysokim murem z małymi oknami oraz pilastrami korynckimi, między którymi pierwotnie były zawieszone tarcze z brązu. Amfiteatr nie posiadał dachu, ale w czasie deszczu czy silnego słońca rozciągano nad trybunami i areną zasłonę (velarium).

Bogato dekorowane wewnętrzne korytarze prowadziły na widownię liczącą ponad 50 tysięcy miejsc siedzących, a także kilka tysięcy miejsc stojących. 80 wejść, w razie potrzeby umożliwiało bardzo szybkie opuszczenie amfiteatru.

Labirynt we wnętrzu Koloseum przykrywała drewniana podłoga, pokryta wodoodpornym płótnem i kilkoma centymetrami piasku, który miał wchłaniać krew. W podłodze były zamontowano zapadnie oraz podnośniki, wykorzystywane przy wprowadzaniu i wyprowadzaniu zwierząt biorących udział w igrzyskach.

Igrzyska były nieodzownym elementem zarówno życia społecznego jak i politycznego w Rzymie. W przedstawieniach brali udział gladiatorzy, którzy byli specjalnie szkoleni do walki i zabijania ku uciesze widowni. Występowali także niewolnicy, jeńcy wojenni oraz dzikie zwierzęta, takie jak lwy, tygrysy, słonie. Koloseum umożliwiało napełnienie areny wodą i staczanie bitew morskich. Pierwsze igrzyska w amfiteatrze Flawiuszów trwały 100 dni, podczas których zginęło 5000 zwierząt i wiele tysięcy gladiatorów. Pomimo rozwoju chrześcijaństwa ostatnie igrzyska w Koloseum odbyły się dopiero w 528 roku.

W 445 roku Koloseum zostało uszkodzone przez trzęsienie ziemi. Kolejnych zniszczeń dokonali mieszkańcy Rzymu, którzy traktowali amfiteatr jako kopalnię materiału do budowy. Niszczenia budowli zaprzestano dopiero w 1744 roku, kiedy to ogłoszono Koloseum miejscem uświęconym krwią męczenników chrześcijańskich. Został umieszczony w amfiteatrze krzyż, a także Benedykt XIV odprawił pierwszą drogę krzyżową.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *