• Menu
  • Menu

Karakorum

Cuda Świata » Azja » Karakorum

Karakorum to potężny łańcuch górski, biegnący równolegle do Himalajów. Rozciąga się na przestrzeni 800 km, przez terytoria północnej Indii i Pakistanu. Karakorum znaczy po turecku czarne rumowisko skalne, co jest dość zaskakującym określeniem dla tych skrzących się w słońcu, pokrytych śniegiem szczytów.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Karakorum to potężny łańcuch górski, biegnący równolegle do Himalajów. Rozciąga się na przestrzeni 800 km, przez terytoria północnej Indii i Pakistanu. Karakorum znaczy po turecku czarne rumowisko skalne, co jest dość zaskakującym określeniem dla tych skrzących się w słońcu, pokrytych śniegiem szczytów.

W masywie tym znajduje się więcej długich lodowców niż w jakimkolwiek innym miejscu na Ziemi, za wyjątkiem obszaru polarnego. Największy z nich to lodowiec Hispar-Biafo (o długości 100 kmj), przecinający przełęcz Hispar. Ponad lodowcami góruje pasmo potężnych szczytów, a wsród nich K2, druga co do wielkości góra świata (8610 m n.p.m.).

Po raz pierwszy została ona zdobyta w 1954 roku przez włoską wyprawę, kierowaną przez Ardito Desio. K2 nazywana jest niekiedy okrutną górą, na jej zboczach straciło życie wielu himalalistów. W paśmie Karakorum znajduje się 19 szczytów, wznoczących się powyżej 7260 m n.p.m. Ich wierzchołki są zazwyczaj spiczaste, ostro zarysowane, otoczone setkami kominów i iglic skalnych.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *