Twierdza nigdy nie zdobyta szturmem. Najpotężniejsza warownia kresowej Rzeczpospolitej.

Twierdza nigdy nie zdobyta szturmem. Najpotężniejsza warownia kresowej Rzeczpospolitej.
Największe miasto świata sprzed rewolucji przemysłowej, które nagle opustoszało i zniknęło na kilka wieków w dżungli.
Pewnie władca największego ówczesnego imperium nie miałby stolicy, gdyby nie Chińczycy. Oni przekonali Czyngiz Chana, że tak potężny władca nie może mieszkać w namiocie. I tak powstało Karakorum.
Równie owianym legendą miastem co Timbuktu było tylko El Dorado. Ale Timbuktu naprawdę istnieje. Miasto powstało ok. tysiąca lat temu, w XI wieku, początkowo jako sezonowa osada Tuaregów, ludu saharyjskiego, który jako jedyny odważył się przemierzać Saharę w poprzek, od wybrzeży Morza Śródziemnego prawie do Zatoki
Wyspa to miasto a miasto to wyspa – to prawdopodobnie najpiękniejsze na świecie miasteczko zajmujące całą wyspę, do tego najlepiej zachowane romańskie i gotyckie miasto w całej Europie centralnej.
Osada na przybrzeżnej wyspie, która z czasem dorobiła się jednych z najlepszych w świecie winnic.
To miasto wybitnie nieciekawe – piszą w przewodnikach o Tilburgu. Ale to miasto cudu. Gospodarczego.
W sierpniu 1812 roku szwajcarski podróżnik i badacz Bliskiego Wschodu Johann Ludwig Burckhardt odkrył leżące pośrodku pustyni starożytne miasto, wykute w stromych ścianach wapiennych, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Odkrytym na nowo miastem była Petra, która leży na terytorium dzisiejszej Jordanii.
W tym wykutym w skale mieście, jeszcze w latach siedemdziesiątych ub. wieku mieszkali ludzie. Dziś po wszystkich mieszkańcach i dawnej potędze zostało wspomnienie.
Zwany z polska Bardiowem, to jedno z najpiękniejszych miast europejskich. Nie na próżno bajkowa wręcz bardiowska starówka została wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.