• Menu
  • Menu

Jezioro Kraterowe

Blisko 7 tys. lat temu Mount Mazanna w Oregonie (USA) była wylkanem. Jej zbocza pokrywał lodowiec o długości 19 km i grubości powłoki osiągającej niekiedy 300 m. W wyniku silnej erupcji oderwała się duża część wierzchołka góry. Pozostałości zapadły się do ogromnej komory, z której wystrzeliwały lawa i popioly. Następnie dziurę wypełniła woda, tworząc kalderę, zwaną inaczej jeziorem kraterowym.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Blisko 7 tys. lat temu Mount Mazanna w Oregonie (USA) była wylkanem. Jej zbocza pokrywał lodowiec o długości 19 km i grubości powłoki osiągającej niekiedy 300 m. W wyniku silnej erupcji oderwała się duża część wierzchołka góry. Pozostałości zapadły się do ogromnej komory, z której wystrzeliwały lawa i popioly. Następnie dziurę wypełniła woda, tworząc kalderę, zwaną inaczej jeziorem kraterowym. Jezioro Kraterowe ma 9,5 km długości, 8-9,5 szerokości i 589 m głębokości. Jest to drugie pod względem głębokości jezioro na kontynencie amerykańskim (po Wielkim Jeziorze Niewolniczym w Kanadzie) oraz siódme na świecie. Ponieważ woda jest kruształowo czysta, jezioro ma zawsze błękitną barwę.

Temperatura wody nigdy nie przekracza 13°C, ale znany jest tylko jeden przypadek zamarznięcia jeziora. Obecnie tworzy się w jeziorze nowy stożek wylkaniczny, nazwany Wizard Island (Wyspą Czarownic). Natomiast wynurzający się z jeziora słup skamieniałej lawy określany jako Statek Widmo (Phantom Ship), gdyż zdaje się on żeglować po jeziorze jak duch.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *