• Menu
  • Menu
Wieża Diabła

Wieża Diabła

Indiańska legenda głosi, że to bogowie stworzyli tą górę. Chcieli oni w ten sposób uchronić siedem dziewcząt ściganych przez niedźwiedzie. Dziewczęta schroniły się na niewysokiej skale, a bogowie chcąc je uratować, podnieśli ją do nieba.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Indiańska legenda głosi, że to bogowie stworzyli tą górę. Chcieli oni w ten sposób uchronić siedem dziewcząt ściganych przez niedźwiedzie. Dziewczęta schroniły się na niewysokiej skale, a bogowie chcąc je uratować, podnieśli ją do nieba. Rozwścieczone niedźwiedzie zryły zbocza góry pazurami, daremnie próbując dosięgnąć swe niedoszłe ofiary. Ich ślady widoczne są do dziś w postaci wyżłobień na ścianach. Do dziś możemy także oglądać na niebie siedem sióstr, tworzą one gromadę otwartą gwiazd, zwaną Plejadą.

W rzeczywistości góra powstała na skutek intruzji wulkanicznej, czyli wciśnięcia się magmy w wyższe partie skorupy ziemskiej bez wydostania się na powierzchnię ziemi. Zastygająca magma utworzyła skały głębinowe, które zostały odsłonięte na skutek erozji sąsiednich miękkich warstw skalnych.

Góra położona jest niedaleko miejscowości Hulett we wschodniej części stanu Wyoming, nad rzeką Belle Fourche. Ma wysokość 1558 metrów n.p.m., a licząc od podstawy 386 metrów.

Obecną nazwę nadał górze płk Richard Dodge, który dowodził ekspedycją w 1875 roku. Wyprawa w Góry Czarne miała za zadanie zmapować teren i sprawdzić czy w górach jest złoto. Indianie nazywali górę Górą Niedźwiedzia lub Niedźwiedzią Jamą.

Wieżę Diabła otacza sosnowy las, a położona poniżej preria obfituje w liczne gatunki ptaków. Występuje tu m.in. orzeł przedni, bielik amerykański, jastrząb, sokół, sępnik różowogłowy, sroka, błękitnik górski, pustułka amerykańska. W okolicy góry można napotkać także jelenie wirginijskie i pieski preriowe. Wielkie kolonie tych ostatnich widać wyraźnie przy drogach dojazdowych do parku.

Po raz pierwszy górę udało się zdobyć 4 lipca 1893 roku. Dokonali tego dwaj miejscowi farmerzy William Rogers i Willard Ripley, którzy zbudowali ponad 100-metrową drewnianą drabinę z kołków wbijanych w szczeliny skalne. Jej blisko 70-metrowy fragment jest widoczny do dnia dzisiejszego. Pierwszym wejściem przy użyciu technik wspinaczkowych był wyczyn niemieckiego alpinisty Fritza Wiessnera w 1937 roku.

Wieża Diabła jest pierwszym Narodowym Pomnikiem Stanów Zjednoczonych. Została ustanowiona 24 września 1906 roku przez prezydenta Theodore’a Roosevelta.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *