• Menu
  • Menu
Kryształowa Katedra

Kryształowa Katedra

Kryształowa Katedra jest ogromnym, protestanckim kościołem w mieście Garden Grove w Orange County w Kalifornii. Światowej sławy architekt Philip Johnson wraz ze swoim partnerem John Burgee zaprojektował budynek świątyni, która została skonstruowana z wykorzystaniem ponad 10000 prostokątnych okienek ze szkła.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Kryształowa Katedra jest ogromnym, protestanckim kościołem w mieście Garden Grove w Orange County w Kalifornii. Światowej sławy architekt Philip Johnson wraz ze swoim partnerem Johnym Burgee zaprojektował budynek świątyni, która została skonstruowana z wykorzystaniem ponad 10000 prostokątnych okienek ze szkła.

Właścicielem kościoła jest kalwiński zbór Kryształowej Katedry, którego misją jest znajdować potrzeby i zaspakajać je, znajdować rany i leczyć je. Przy kościele działają grupy wsparcia, odprawiane są codzienne protestanckie nabożeństwa oraz cotygodniowe zajęcia szkółki niedzielnej. Prowadzony jest tu także program o nazwie Hour of Power, który jest transmitowany na cały świat.

Budowa kościoła rozpoczęła się w 1977 roku, a została zakończona w 1980 roku. Wstępny szacunkowy koszt budowli miał wynieść 6 milionów dolarów, ale ostateczny koszt wyniósł ponad 17 milionów dolarów (około 55 milionów dolarów w 2007 roku).

Kryształowa Katedra zbudowana jest z dymnych szkieł, które nie są przykręcone do stalowej konstrukcji, ale są klejone do niej przy użyciu silikonu. Pozwala to wytrzymać budowli trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera. Budynek ma wysokość 10 pięter i 120 m długości, a wieża jest wysoka na 22 piętra.

W kościele znajduje się 2890 miejsc siedzących, a 56 metrowe prezbiterium może pomieścić ponad 1000 śpiewaków i instrumentalistów. Wydarzenia odbywające się w budynku można podziwiać na dwóch ogromnych ekranach znajdującym się wewnątrz oraz na zewnątrz katedry.

Kościół znany jest również z jednych z największych na świecie organów. Organy o wartości około 2 milionów dolarów kościół dostał w prezencie od Hazel Wright, która była jednym z widzów programu Hour of Power. Budowy organów podjął się światowej sławy wirtuoz Virgil Vox oraz Fratelli Ruffatti. W 1982 roku organy zostały znacznie rozbudowane i wzmocnione. Obecnie posiadają 270 głosów oraz 31 głosów cyfrowych, a składają się z ponad 16000 piszczałek.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 2 Średnia: 1]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *