Cóż takiego jest w małym spłachetku lasu wśród przepastnych szwedzkich puszcz, że powstał tu jeden z pierwszych parków narodowych na świecie?
Cóż takiego jest w małym spłachetku lasu wśród przepastnych szwedzkich puszcz, że powstał tu jeden z pierwszych parków narodowych na świecie?
Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii, oddzielony od stałego lądu cieśniną Vestfjorden. Znany jest ze swojego wyjątkowego piękna, a także z jednej z największych na świecie anomalii termicznej.
Typowa skandynawska wieś; pomalowane na ciemnowiśniowo domki z białymi ramami okien, drzwiami i okiennicami, otaczają duży kościół. Tylko te domki jakiś dziwnie małe i wokół nie widać żywego ducha.
Kwintesencja krajobrazu Finlandii – długi, stukilometrowej długości pas wzgórz i... szerokości nieraz kilku metrów przesmyk dzielący jeziora Kokonselka i Puruvesi w zespole Wielkiego Saimaa.
Czterystukilometrowa, podwójna linia wzgórz, ciągnąca się łukiem od Lahti po Joensuu. To właśnie Salpausselkä sprawia, że południowo-wschodnia granica Pojezierza Fińskiego tworzy regularny łuk. Widać ją dobrze na mapach; żółte pasy wyraźnie się odróżniają od zielonych nizin i błękitnych...
Kolumny jak maszty okrętów, sklepienia jak odwrócone długie łodzie Wikingów – tak najkrócej można opisać tradycyjne norweskie stavkirke, czyli kościoły słupowe (masztowe). Bo budowali je ci sami ludzie, którzy wykonywali drakkary, snekkary, knory i karegi, skandynawskie łodzie wojenne i...
W kanale w Lofotach, nieopodal północno-zachodniego wybrzeża Norwegii, występuje silny wir, nazywany Maelstromem. Pierwsze wzmianki o nim napotykamy już w 1595 roku. Później został rozsławiony przez amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poe.