• Menu
  • Menu
Most Karola w Pradze

Most Karola w Pradze

Cuda Świata » Europa » Czechy » Praga » Most Karola w Pradze

Most Karola stanowi centrum Pragi. Nie tylko łączy on zachodnią i wschodnią część miasta, ale stanowi jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Most Karola stanowi centrum Pragi. Nie tylko łączy on zachodnią i wschodnią część miasta, ale stanowi jedną z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Pragi.

W 1357 roku cesarz Karol IV rozpoczął budowę mostu przez Wełtawę. Miał on zastąpić most Judyty, który został zniszczony podczas powodzi. Budowniczym mostu został Peter Parler.

Most został zbudowany na wzór mostu w Trier w Niemczech. Ma on 520 metrów długości i 10 metrów szerokości, jest podtrzymywany przez 16 arkadowych filarów. Początkowo Most Karola nazywano Kamiennym lub Praskim Mostem.

Na balustradzie mostu znajduje się kolekcja trzydziestu postaci świętych stworzonych przez takich artystów jak: Matthias Braun, Jan Brokoff i jego synowie Michael Joseph oraz Ferdinand Maxmilian.

Jedną z figur jest postać męczennika Jana Nepomucena, który podczas wojny trzydziestoletniej był przewódcą kontrreformacji. Zrzucono go w worku do Wełtawy, kiedy tonął na powierzchni ukazało się pięć gwiazd. Obecnie czcony jest jako obrońca wiary oraz patron broniący nadrzecznych okolic przed powodziami.

Na wschodnim krańcu mostu znajduje się gotycka wieża mostowa z umieszczonymi na niej postaciami trzech monarchów: Karola IV, świętego Wacława II i syna Karola IV – Wacława II. Natomiast na zachodnim krańcu mostu znajdują się dwie wieże, które początkowe pełniły funkcje obronną.

Na Moście Karola odbywały się koronacje królów czeskich, turnieje, bitwy, a także egzekucje. W czasie wojny trzydziestoletniej na moście toczono walki ze szwedzkimi wojskami. Fasada mostu została wtedy poważnie uszkodzona przez szwedzką artylerie, jednakże sama konstrukcja mostu pozostała nietknięta.

Obecnie na moście można spotkać turystów z całego świata, a także licznych artystów i ulicznych grajków.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *