• Menu
  • Menu
Fasil Ghebbi

Fasil Ghebbi

Cuda Świata » Afryka » Etiopia » Fasil Ghebbi

U stóp łańcucha gór Semien, w centrum miasta Gonder, znajduje się kompleks zamków zwany Fasil Ghebbi.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

U stóp łańcucha gór Semien, w centrum miasta Gonder, znajduje się kompleks zamków zwany Fasil Ghebbi.

W tym mieście-twierdzy otoczonym murem o długości 900 metrów i powierzchni blisko 70 tysięcy m² mieści się aż 6 zamków. Każdy z nich pełnił funkcję siedziby ówczesnego władcy i był specjalnie dla niego budowany. Taka praktyka wynikała z tradycji panującej w Etiopii – po prostu nie wypadało mieszkać w rezydencji poprzednika. Oprócz zamków, w murach znajdują się ruiny trzech kościołów, a także pozostałości po licznych publicznych i prywatnych budynkach.

Najbardziej znanym zamkiem kompleksu Fasil Ghebbi jest zamek Fasilidasa, zbudowany w XVII wieku. Na uwagę zasługuje również archiwum opatrzone jego imieniem. Oprócz wspomnianego Fasilidasa swoje rezydencje posiadali tu także: Yohannes, Iyasu, Dawit, Bekafa oraz Mintiwab.

Swój pierwotny wygląd budowle zawdzięczają wpływom hinduskim i arabskim. W późniejszym czasie, wraz z przybyciem jezuickich misjonarzy, architektura budynków była sukcesywnie dostosowywana do stylu barokowego.

W wyniku wojen, trzęsień ziemi Fasil Ghebbi wielokrotnie ulegał mniejszym lub większym uszkodzeniem. Obecnie jest on odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. Od 1979 roku kompleks znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *