• Menu
  • Menu
Wielki Meczet w Dżenne

Wielki Meczet w Dżenne

Cuda Świata » Afryka » Mali » Wielki Meczet w Dżenne

Największa gliniana budowla sakralna, największy wolno stojący budynek z cegły suszonej i jedna z najbardziej znanych budowli w Afryce – tak w skrócie można opisać Wielki Meczet w Dżenne, w środkowym Mali.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Największa gliniana budowla sakralna, największy wolno stojący budynek z cegły suszonej i jedna z najbardziej znanych budowli w Afryce – tak w skrócie można opisać Wielki Meczet w Dżenne, w środkowym Mali.

Prace nad meczetem, który możemy podziwiać obecnie, rozpoczęły się w 1906 roku, a zakończyły się prawdopodobnie w 1907 lub 1909 roku. Jest to już kolejny budynek, który powstał w tym miejscu. Przypuszcza się, że pierwszy meczet zbudowany został około 1240 roku, kilkadziesiąt lat po przyjęciu islamu przez ówczesnego władcę – Koi Kunboro (1180 rok). Przekazał on swój pałac wiernym, którzy przebudowali go, dodając w późniejszych latach wieże i mury. Świątynia przetrwała do 1834 roku kiedy to założyciel państwa Fulan – Seku Amadu nakazał ją zniszczyć. Według niego budowla była zbyt luksusowa i urządzona ze zbytnim przepychem. Na jej miejsce w 1896 roku zbudowany skromniejszy meczet, pozostawiając z poprzedniego jedynie część z grobami dawnych afrykańskich władców. W późniejszych latach budynek rozbudowano, tak aby wielkością i wyglądem przypominał dawną świątynię.

Ściany Wielkiego Meczetu zbudowane są z suszonych na słońcu glinianych cegieł, nazywanych ferey, a całość dodatkowo pokryta jest gliną co daje budynkowi gładki wygląd. Ze ścian budynku wystają na około 60 cm bale palmowe. Pełnią one funkcję dekoracyjną, a także pomagają uniknąć pęknięć na ścianach, a w czasie dorocznych napraw służą za rusztowanie. Gliniane budowle są szczególnie narażone na działanie wody, dlatego też w ścianach zostały zamocowane ceramiczne koryta, które zbierają wodę deszczową. Dodatkowo meczet umiejscowiony jest na platformie o wymiarach 75 na 75 metrów i wysokości około 3 metrów, która chroni go przed podmywaniem. Dachem przykryty jest jedynie główny budynek, podczas gdy pozostałe części kompleksu mają postać otwartej hali modlitewnej. Nad wschodnią ścianą budowli górują trzy duże minarety i osiemnaście małych kopuł. Jest to ściana modlitewna, skierowana w kierunku Mekki.

Pierwszy budynek Wielkiego Meczetu w Dżenne był jednym z najważniejszych ośrodków islamu. W znajdującej się w pobliżu medresie studiowało Koran tysiące uczniów. Obecnie stanowi on nie tylko symbol miasta, ale także całego państwa. W 1988 roku historyczne obszary Dżenne, w tym Wielki Meczet, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 4 Średnia: 3.8]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *