Przed ponad milionem lat istniał jeden wielki ląd, który rozpadł się, a powstałe w wyniku tego procesu płyty tektoniczne zaczęły odsuwać się od siebie, tworząc kontynenty znane nam dzisiaj. Oddalają się one od siebie w dalszym ciągu.
Przed ponad milionem lat istniał jeden wielki ląd, który rozpadł się, a powstałe w wyniku tego procesu płyty tektoniczne zaczęły odsuwać się od siebie, tworząc kontynenty znane nam dzisiaj. Oddalają się one od siebie w dalszym ciągu. Wschodni koniec Afryki wraz z Azją przemieszcza sie w kierunku wschodnim, podczas gdy reszta Afryki porusza się wolno na zachód. Uważa się, że efektem tego zjawiska jest powstawanie ogromnych pęknięć, nazywanych rozpadlinami, które powodują zapadanie się środkowych partii skał, a w efekcie powstawanie głębokich dolin, z wysokimi klifami po obu stronach.
Wielka Dolina Ryftowa (inaczej Wielki Rów Wschodni) to system ogromnych rozpadlin o długości 6400 km i szerokości 40-56 km. Zaczynają się one w górach Taurus w Turcji, rozciągając na południe przez Jordanię, wzdłuż Morza Martwego i części Morza Czerwonego do Etiopii, a dalej przez Kenię i Tanzanię do Mozambiku. Zachodnie odgałęzinie biegnie łukiem przez Ugandę, Zair i Malawi. W tej części znajduje się jezioro Tanganika, drugie na świecie pod względem głębokości (1436 m) i kilka innych jezior. Dno niektórych z nich położone jest znacznie poniżej poziomu morza.
Ściany Wielkiej Doliny Ryftowej wznoszą się średnio na 600-900 m ponad dno doliny, w niektórych jednak miejscach osiąfają nawet 2700 m. Wzdłuż ryftu położonych jest kilka wulkanów, między innymi Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) i Mount Kenya (5199 m n.p.m.)
Jeziora i ściany Wielkiej Doliny Ryftowej tworzą granice między wieloma wschodnio-afrykańskimi krajami. Etiopia leży wzdłuż części Wielkiej Doliny Ryftowej, która niczym fosa ochraniała ją zawsze przed inwazją.
Pozostaw swój ślad