• Menu
  • Menu

Statua Wolności

Cuda Świata » Ameryka Północna » Statua Wolności
Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Statua wolności (Statue of Liberty) to amerykański symbol, będący jednym z największych posągów na świecie. Początkowo nosił nazwę „Wolność Oświeca Świat” a jej właściwa nazwa brzmi „Wolność Opromieniająca Świat” Statua wolności uznawana jest za narodowy pomnik USA od 1924 roku. Od 1966 roku widnieje w rejestrze National Register of Historic Places a na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1984 roku. Statua wolności jest jedyną mieszkanką wyspy Liberty Island, leżącej u ujścia rzeki Hudson w zachodniej części Nowego Jorku. Liberty Island podlega władzy Nowego Jorku. Jest dostępna dla turystów, nikt na niej nie mieszka.

Powstanie Statuy wolności

Statua wolności powstała w latach 1884-1886 we Francji. Jest symbolem upamiętniającym zawarcie przymierza w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Jest darem od Francji dla Stanów Zjednoczonych w stulecie podpisania Deklaracji Niepodległości. Po przekazaniu pomnika amerykańskiemu ambasadorowi w Paryżu rozebrano go na 300 części. Statuę wolności wysłano statkiem do Nowego Jorku. Statua wolności przybyła do USA na wyspę Bedloe 17 czerwca 1885 roku, witało ją blisko 200 tys. mieszkańców. Gdy ją złożono stanęła na podstawie gwiaździstego fortu Wood . Z czasem nazwę wyspy zmieniono na Liberty. Odsłonięcie pomnika przez prezydenta Glovera Cleveland nastąpiło 28 października 1886 roku. Od tego czasu do 1902 roku statua wolności służyła jako latarnia morska. Jednak ze względu na brak wystarczająco mocnego światła wygaszono ją. Zaświeciła ponownie 6 czerwca 1944 roku , nadając w kierunku Europy kod Morse’a oznaczający „V” ,pierwszą literę słowa „Victory” ,czyli zwycięstwo.

Statua wolności – opis

Statuę Wolności zaprojektował Frédéric Auguste Bartholdi, za konstrukcję odpowiadał Gustaw Eiffel a za postument Richard Morris Hunt. Posąg przedstawia kobietę stojącą na zerwanym łańcuchu. Kobieta trzyma w prawej wyciągniętej ku górze dłoni płonącą pochodnię a w lewej tablicę na której widnieje napis „4 lipca 1776 r. Dzień Niepodległości Ameryki”

Największy posąg

Statua wolności jest jednym z największych posągów na świecie. Wykonana została z miedzi i stali. Jej zewnętrzna powłoka w wyniku działań atmosferycznych stopniowo utraciła swój oryginalny kolor, z miedzianego stała się zielonkawa. Waży 229 ton a jej wysokość od podstawy do wierzchołka pochodni wynosi 46,5 m natomiast od ziemi do najwyższego punktu 92,99 m. Kobieta cierpi na tzw. stopę Mortona (najdłuższym palcem u stopy jest drugi palec). Jest to charakterystyczne dla starożytnych Greków, którzy uważali to za szlachetne pochodzenie. Korona statuy wolności ma 7 promieni, które symbolizują wolność rozprzestrzeniającą się na siedem kontynentów oraz znajduje się w niej 25 okien. W 1982 roku rozpoczęto remont pomnika. Okazało się, że prawie ramię statuy zostało źle zamontowane, głowa była przekrzywiona o prawie pół metra a szkielet był tak zniszczony, że zagrażał stabilności budowli. Wady usunięto a po czterech latach oryginalna pochodnia została zastąpiona nową a jej płomień pokryto 24-karatowym złotem .

Ciekawostka

Podczas wiatru powyżej 80 km/h statua może odchylać się od pionu o 7 centymetrów a pochodnia o 13.

Zwiedzanie Statuy wolności

Żeby dostać się na Liberty Island trzeba skorzystać z promu. Wstęp na statuę możliwy jest codziennie z wyjątkiem paru dni, natomiast godziny zależne są od pory roku. Bilety za zwiedzanie pomnika mają różne ceny. Warto jednak ze względu na duże kolejki na prom wcześniej zarezerwować bilet. Na punkt widokowy wewnątrz budowli prowadzą dwa ciągi kręconych schodów. Schody mają po 168 stopni. Ostatnie stopnie mają zaledwie 45 cm szerokości natomiast klatka schodowa 1,8 m wysokości. Trzecie schody prowadzą na nieczynną już dla turystów pochodnię, którą zamknięto po wybuchu na pobliskiej wyspie.

Kopia statuy wolności

Na wyspie Łabędziej na Sekwanie w Paryżu znajduje się kopia pomnika. Jest ona o cztery razy mniejsza od oryginału, ma 11,5 metra wysokości i waży 4 tony. Repliki znajdują się również w Australii, Indiach, Malezji, Singapurze, Chinach, Izraelu, Japonii, Pakistanie, Peru, Ekwadorze, Brazylii, Meksyku, Austrii, Danii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Natomiast w Polsce statuę wolności można oglądać w kilku parkach miniatur. 

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 2 Średnia: 5]
FAQ

Najczęstsze pytania dotyczące Statuy wolności

Na tablicy widnieje data odzyskania niepodległości przez Amerykę, 4 lipca 1776 r.

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *