• Menu
  • Menu
Sanktuarium w Licheniu

Sanktuarium w Licheniu

Cuda Świata » Europa » Polska » Sanktuarium w Licheniu

Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Mieszczące się tam sanktuarium jest jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce, rocznie odwiedza je około 1,5 mln pielgrzymów i turystów.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, w środkowej Polsce. Mieszczące się tam sanktuarium jest jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce, rocznie odwiedza je około 1,5 mln pielgrzymów i turystów.

W 1813 roku, w bitwie pod Lipskiem, ciężko ranny został żołnierz napoleoński Tomasz Kłosowski. Modlił się on do Matki Bożej o ratunek, która ukazała mu się tuląca orła białego do serca. Matka Boża obiecała mu wybawienie i prosiła, aby odnalazł jej wizerunek i otoczył opięką w rodzinnych stronach.

Dopiero po 23 latach, wracając z pielgrzymki z Częstochowy, w pobliżu wsi Lgota Kłosowski zobaczył obraz. Najpierw zabrał go do swego domu w Izabelinie pod Licheniem, a w 1844 roku umieścił w kapliczce zawieszonej na sośnie w pobliskim grąblińskim lesie.

Gdy w 1848 roku Kłossowski zmarł opieką nad kapliczką zajął się pasterz Mikołaj Sikatka. W latach 1850-1852 miał on kilkaktrotne wizje Matki Bożej, która wzywała do pokuty i nawrócenia się ludzi. Początkowo mieszkańcy nie zwracali uwagi na przestrogi, aż wybuchła epidemia cholery. Przed kapliczką zaczęły modlić się tłumy, wiele osób odzyskało wiarę, a nawet zostało uzdrowionych.

29 września 1852 roku cudowny obraz przeniesiono do kościoła w Licheniu. Na uroczystość przybyło 80 tysięcy wiernych.

W 1949 roku do tutejszej parafii przybyli Księża Marianie, a w 1967 roku Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński uroczyście koronował cudowny obraz, który otrzymał tytuł Bolesnej Królowej Polski. Na uroczystość przybyło 150 tysięcy wiernych z całej Polski oraz cały episkopat.

Obecnie w okolicy nad Jeziorem Licheńskim mieści się sanktuarium Trzeciego Tysiąslecia, które składa się z trzech kościołów, 30-metrowej Golgoty z Drogą Krzyżową, a także domu pielgrzyma.

Jednym z kościołów wchodzących w skład sanktuarium jest monumentalna Bazylika Najświętrzej Maryi Panny Licheńskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono w 2004 roku. Jest ona największa w Polsce, siódma w Europie i jedenasta na świecie.

Ma ona 139 metrów długości, 77 metrów szerokości, wysokość wieży wynosi prawie 130 metrów. Widoczna z daleka olbrzymia kopuła bazyliki ma 36-metrów średnicy i 45 m wysokości.

Bazylika zbudowana jest na planie krzyża. Składa się ona z części głównej, wieży, dzwonnicy oraz trzech portyków. W dzwonnicy znajduję się ważący prawie 15 ton dzwon Maryja Bogurodzica, który jest największym dzwonem w Polsce.

Świątynia posiada 365 okien oraz 52 drzwi, co symbolizuje dni i tygodnie w roku, zaś do bazyliki prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *