• Menu
  • Menu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Cuda Świata » Europa » Polska » Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Teren między Krakowem a Częstochową zwany wyżyną bądź jurą Krakowsko-Częstochowską jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwym początkiem krajowej kultury. Zamek Ogrodzieniec znajduje się w środkowej części wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na jej najwyższym wzniesieniu (515 m n.p.m) na Górze Janowskiego we wsi Podzamcze. Zamek Ogrodzieniec jest jednym z najpopularniejszych zamków w Polsce. Jest największą warownią i najbardziej znanym obiektem zamkowym na Śląsku, prawdopodobnie jedne z najdostojniejszych ruin w Polce leżących na szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład umiejętności dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Zamku Ogrodzieniec imponującą magnacką rezydencję.

Historia Zamku Ogrodzieniec

Początki budownictwa obronnego w Podzamczu sięgają czasów króla Bolesława Krzywoustego, kiedy na Górze Birów powstał obronny gród by strzec granic przed najazdami. Pierwsze umocnienia zostały przypuszczalnie zniszczone podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. W miejscu drewnianej twierdzy w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wybudował kamienny zamek. Warownia często zmieniała właścicieli. Pierwszymi właścicielami był ród Włodków. Jednak warto wspomnieć o rodzie Bonerów, najbogatszych i najbardziej wpływowych w ówczesnej Polsce.

Syn pierwszego właściciela Bonera przebudował zamek w stylu renesansowym dzięki czemu zamek Ogrodzieniec zyskał nazwę drugiego Wawelu. Po rodzie Bonerów zamek znów wielokrotnie zmieniał właścicieli. Niestety w 1587 roku Zamek Ogrodzieniec zdobyły wojska arcyksięcia Maksymiliana, pretendenta do tronu Polski.

W 1655 roku podczas potopu stacjonujące wojska szwedzkie spowodowały pożar w wyniku którego znaczna część zamku została zniszczona. Po paru latach Zamek Ogrodzieniec znów padł ofiarą pożaru, także za sprawą wojska szwedzkiego przebywających tu tym razem w czasie wojny północnej . Od tego czasu Zamek Ogrodzieniec podupadł , gdyż koszty jego naprawy przekraczały możliwości kolejnych właścicieli. Na początku XIX wieku gdy ostatni mieszkańcy opuścili zamek, jego mury zaczęto rozbierać i wykorzystywać jako materiał budowlany. Po II wojnie światowej państwo Polskie wykonało prace konserwatorskie i zabezpieczające obiekt, dzięki którym zamek został udostępniony do zwiedzania.

Ciekawostka

Ruiny zamku Ogrodzieniec zostały wykorzystane do wyreżyserowania filmu „Zemsta” Aleksandra Fredro wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę w 2001 roku.

W tym miejscu nakręcono również słynny film „Janosik” czy też „Wiedźmin”

Ogrodzieniec – zamek współcześnie

W zamku wytyczona jest jednokierunkowa trasa. Trasa zwiedzania jest na bieżąco odnawiana a w ostatnich latach znacząco wydłużona. Staje się coraz bardziej atrakcyjna. Obecnie można zwiedzić praktycznie wszystkie części tej wspaniałej niegdyś rezydencji, które zostały bardzo dobrze opisane. Zwiedzanie rozpoczyna się po wejściu przez główną bramę wjazdową na Dziedziniec Pański gdzie wchodząc na zamek wysoki można zobaczyć kuchnię kurną , sypialnię oraz dotrzeć można na wieżę kredencerską – jeden z punktów widokowych. Z góry można podziwiać piękny krajobraz jury krakowsko – częstochowskiej, a przy dobrej pogodzie można dostrzec zamek w Smoleniu. Niżej zwiedzić można izby rycerskie z muzeum zamkowym oraz kilka wystaw . Mijając wieżę bramną w której niegdyś była kaplica zamkowa, ta sama w której zatrzasnęła się niewierna zona Bonera. Współcześnie ukazuje się jako biała dama . W zamku Ogrodzieniec zobaczyć można salę tortur z tzw. fotelem teściowej.

W sezonie odbywają się liczne imprezy, turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty. Najbardziej popularną imprezą jest Najazd Barbarzyńców, który odbywa się w maju, kiedy pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów aby wrócić do odległych czasów naszych przodków. Od niedawna równie popularna stała się juromania, odbywa się co wrzesień w wielu miejscach na jurze podczas których organizowane są wieczory z duchami – spacer z przewodnikiem, legendami i upiorami.

Zamek Ogrodzieniec – legendy

Legenda o czarnym psie

Gdy w połowie XVII wieku Szwedzi napadli na Zamek Ogrodzieniec ,ten mocno ucierpiał. Jego właścicielem wtedy został Stanisław Warszycki – słynny pan w okolicy, jednak okryty złą chwałą. Był okrutnym człowiekiem siejącym strach wśród okolicznych mieszkańców. Często uciekał się do tortur a znany był ze skłonności do tyranii, nie oszczędzał nawet swej żony. Mimo, że odratował zamek od upadku zyskał miano Słowiańskiej Drakuli.

Mówi się, że Warszycki nie umarł śmiercią naturalną a porwał go w zaświaty sam diabeł. Na murach zamkowych w świetle księżyca niejeden mieszkaniec widział wielkiego Czarnego Psa z łańcuchem u szyi, szalejącego w ciemności. To ponoć jego duch, który pilnuje ukrytych na zamku skarbów.

Legenda o niewiernej żonie

Podobno bogaty właściciel zamku Seweryn Boner miał śliczną i młodą żonę, która filtrowała z żołnierzami, gdy ten wyjeżdżał w interesach. Pewnego razu ruszyło ją sumienie i poszła pomodlić się do kaplicy zamku, a wtedy zerwał się silny wiatr i zatrzasnął drzwi od kaplicy. Gdy Boner wrócił na zamek odkrył, że jego żony nie ma i natychmiast kazał jej szukać, niestety dopiero po czasie odkryli, że drzwi od kaplicy się zatrzasnęły. W środku znaleźli martwą kobietę. Zrozpaczony mąż po urządzeniu pogrzebu wyjechał a pod jego nieobecność na zamek włamali się zbóje, którzy ukradli wyrwane drzwi. Dziś te legendarne drzwi znajdują się w kościele w Ogrodzieńcu.

Atrakcje w pobliżu zamku

W okolicy zamku rozbudowano silne zaplecze turystyczne z dodatkowymi atrakcjami, bazą noclegową i gastronomiczną. Zamek Ogrodzieniec otulają imponujące wapienne skały, umożliwiające wspinaczkę skałkową.

Gród na Górze Birów

W pobliżu zamku Ogrodzieniec, również w Podzamczu na górze Birów można zwiedzić Gród. Wzniesiona rekonstrukcja słowiańskiego grodu pochodzi z końca XIII wieku.

Park Ogrodzieniec

Przy samym zamku dostępny jest park Ogrodzieniec z kilkoma parkami rozrywki, park linowy oraz unikatowy labirynt, tzw. skalne miasto.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 4 Średnia: 3.3]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *