Pomnik Chrystusa Zbawiciela

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 03.09.06

Pomnik Chrystusa Zbawiciela znajduje się w Rio de Janeiro na szczycie granitowego wzniesienia Corcovado o wysokości 710 metrów. Statua jest symbolem miasta, najbardziej imponującym i charakterystycznym elementem Rio de Janeiro.

W 1921 roku w całej Brazylii rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika Chrystusa, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości państwa. Początkowo rozważano kilka projektów, między innymi gigantyczny krzyż, a także postać z kulą ziemską w dłoni. Ostatecznie wybrano pomysł Hectora da Silvy - olbrzymią statuę Chrystusa z rozpostartymi ramionami.

Głowę oraz ręce Chrystusa zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Natomiast reszta ciała została stworzona przez architektów i inżynierów.

Statua mierzy 30 metrów wysokości i jest umiejscowiona na 7 metrowym cokole. Głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między dłońmi wynosi 23 metry.

Rzeźbia została zbudowana we Francji i przetransportowana następnie do Rio de Janeiro. Przed umieszczeniem pomnika na szczycie wzniesienia, wzgórze zostało obłożone steatytem.

Odsłonięcie Pomnika Chrystusa Zbawiciela miało miejsce 12 października 1931 roku. Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, który włączył oświetlenie z jachtu przycumowanego w porcie we włoskiej Genui.

Ponowne odsłonięcie pomnika odbyło się po zainstalowaniu nowege oświetlenie, które zostało włączono przez papieża Pawła VI. Z okazji 50. rocznicy wzniesienia budowli, 12 października 1981 papież Jan Paweł II po raz kolejny dokonał odsłonięcie pomnika.

tagi: pomnik, rzeźba

państwo: Brazylia Brazylia

Galeria zdjęć

Google Maps

Komentarze