• Menu
  • Menu

Wenezuela – kiedy jechać? Pogoda i najlepszy czas na podróż

Cuda Świata » Ameryka Południowa » Wenezuela » Wenezuela – kiedy jechać? Pogoda i najlepszy czas na podróż
Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Wenezuela powoli staje się coraz popularniejszym kierunkiem na turystycznej mapie świata. Nic dziwnego, kraj ten ma do zaoferowania niespotykaną gamę atrakcji – od tropikalnej dżungli i majestatycznych wodospadów, przez pustynie, aż po koralowe wyspy usiane wzdłuż tutejszego wybrzeża. Jako że to stosunkowo nowy kierunek, przed wyjazdem warto się nieco dowiedzieć, jaki panuje tu klimat i w jakich miesiącach jest najlepsza pogoda.

Wenezuela – pogoda

W Wenezueli występuje typowy klimat tropikalny. Ciepło i dość wilgotno jest tutaj niemal przez cały rok, przynajmniej na małych wysokościach, bo w terenach górzystych bywa chłodno. Uogólniając, można jednak powiedzieć, że w Wenezueli występują dwie pory: sucha, która zwykle trwa od połowy grudnia do połowy kwietnia, oraz pora deszczowa, trwająca od końca kwietnia do połowy listopada, kiedy jest najbardziej parno i deszczowo.

Kiedy pojechać do Wenezueli?

Wenezuela jest ogromnym krajem, jej obszar liczy przeszło 916 tys. km² (a więc jest blisko trzy razy większa niż Polska), w którym na dodatek występuje duże zróżnicowanie terenu. Obecność licznych pasm górskich i płaskowyżów sprawia, że klimat w poszczególnych regionach różni się od siebie i może być mniej lub bardziej deszczowy. Podobna sytuacja występuje też z temperaturami.

Mówiąc bardziej ogólnie, okres suchy, a w każdym razie najmniej deszczowy, czyli czas od połowy grudnia do połowy kwietnia, jest dużo korzystniejszy, niż pora deszczowa (koniec kwietnia do połowy listopada). Najlepsze miesiące na wakacje w Wenezueli z Rainbow to styczeń i luty. Równie dobrym miesiącem jest też grudzień, zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Wenezuela – temperatura

Jak już wspomniano wcześniej, pogoda w poszczególnych częściach Wenezueli różni się nieco od siebie, dlatego też wybraliśmy kilka szczególnie pięknych i urokliwych miejsc, które warto zobaczyć – wcześniej jednak dobrze jest zaznajomić się z panującymi tam warunkami, w najlepszym i najbardziej turystycznym okresie, a więc w czasie trwania pory suchej.

Wenezuela – gdzie warto jechać?

Które rejony Wenezueli szczególnie warto zobaczyć? Poniżej kilka propozycji.

  • Wyspa Margarita i karaibskie wybrzeże Wenezueli

Okres od grudnia do kwietnia to czas na plażowanie i aktywności wodne. Woda jest ciepła i przyjemna do kąpieli. Temperatury wynoszą wówczas średnio 28-32°C w dzień i 22-24°C w nocy.

  • Park Narodowy Canaima i okoliczne równiny Wenezueli

Zima i początek wiosny (a więc od grudnia do kwietnia) to najlepszy czas na zwiedzanie Parku Narodowego Canaima, w tym wodospadu Angel, najwyższego wodospadu na świecie. W tym okresie występują tu temperatury rzędu 25-30°C w dzień oraz 20-25°C w nocy.

  • Mérida i Andy Wysokie

Czas od grudnia do kwietnia to doskonały okres na trekking, zwiedzanie górskich wiosek i aktywności na świeżym powietrzu. Temperatury wahają się wówczas od 18 do 25°C w dzień i 10-15° w nocy.

  • Wenezuelska Pustynia (na przykład Coro):

Na przełomie zimy i wiosny występują tu temperatury rzędu 30-35°C w dzień i 20-25°C nocami. To idealny czas dla miłośników przyrody i fotografów na zwiedzanie pustyń i wydm.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *