Ziemia okrzemkowa – jakie właściwości ma diatomit i kiedy warto go stosować? Dowiedz się, na czym polega ekologia i co możesz zmienić, by żyć w zgodzie z naturą.
Ziemia okrzemkowa – skład
Niedobór składników mineralnych takich jak magnez, wapń czy krzem, może przyczyniać się do osłabienia funkcjonowania ludzkiego organizmu. Współcześnie wiele osób skarży się na wyraźne pogorszenie się kondycji włosów, skóry i paznokci. Jak temu zaradzić? Ideałem jest wypełnienie diety zdrową żywnością, często jednak tryb życia utrudnia zachowanie optymalnej tej jakże pożądanej zróżnicowanej diety. W tej sytuacji warto uzupełnić codzienne posiłki o ziemię okrzemkową.
Ziemia okrzemkowa powstaje z pancerzyków jednokomórkowych glonów, to nie tylko bogactwo krzemu, ale także spora dawka magnezu, wapnia, sodu, żelaza i innych mikroelementów o pozytywnym dla organizmu ludzkiego działaniu. Ziemia diatomitowa, bo taka nazwa używana jest zamiennie, powstaje jako osad w zimnych jeziorach i morzach. W Polsce wydobywana jest w okolicach Poznania, Łodzi i w Augustowie. Jest ona dostępna w dwóch odmianach: przemysłowej i spożywczej. Właściwości prozdrowotne ziemi okrzemkowej docenia się głównie w dietetyce, ale może być ona używana także jako środek ochrony roślin i zwierząt hodowlanych.
Ziemia okrzemkowa – właściwości ogólne
Ziemia diatomitowa to miękka skała osadowa złożona ze skamieniałych pancerzyków okrzemków, czyli jednokomórkowych glonów, zbudowanych głównie z krzemionki. W handlu jest ona dostępna w formie proszku oraz w postaci tabletek. Spożywanie ziemi okrzemkowej pozwala na efektywne oczyszczanie organizmu, pozbycie się złogów metali ciężkich, rozmaitych toksyn oraz pasożytów.
Jednak to nie wszystko, ziemią okrzemkową można posłużyć się także w ogrodzie i w hodowli zwierząt. To pozwala na eliminację lub przynajmniej znaczne ograniczenie używania chemicznych środków ochrony roślin i zwierząt. Stosowanie ziemi okrzemkowej jest więc świetną, a do tego ekologiczną alternatywą, skutecznie eliminującą kleszcze, ślimaki, wszy, pchły i inne pasożyty bytujące w otoczeniu roślin i zwierząt.
Ziemia okrzemkowa – wpływ na ludzki organizm
Przyjmowanie ziemi okrzemkowej niesie ze sobą wiele dobroczynnych skutków dla organizmu człowieka, przy niewielkiej ilości ewentualnych skutków ubocznych. Po pierwsze pozwala na intensywne oczyszczenie organizmu, a co za tym idzie zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju chorób. Układ pokarmowy zostaje „posprzątany” z ewentualnych resztek, ziemia diatomitowa dodatkowo pochłania metale ciężkie i toksyny, pozwala także na pozbycie się pasożytów.
Ziemia okrzemkowa poprawia metabolizm, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu optymalnej wagi i przyspiesza proces odchudzania. Ponadto może zapobiegać osteoporozie, zmniejsza bóle stawów, a także wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny. Suplement diety, jakim jest ziemia okrzemkowa, poprawia kondycję paznokci i włosów, reguluje ciśnienie krwi, obniża poziom złego cholesterolu oraz zmniejsza ilość blaszek miażdżycowych w tętnicach.
Ziemia okrzemkowa – działanie
Ziemia okrzemkowa ma specyficzną, nieco chropowatą strukturę, dzięki temu przemieszczając się przez układ pokarmowy działa jak „szczotka”, oczyszczająca poszczególne jego elementy i usuwając wszelkie złogi. Jest ona przy tym całkowicie bezpieczna dla wyściółki jelit i żołądka, nie podrażnia błony śluzowej i nie powoduje najmniejszych nawet uszkodzeń.
Pozytywny wpływ działania ziemi okrzemkowej to także lepsza odporność organizmu, wynikająca między innymi z pozbycia się z organizmu bakterii, toksyn i pasożytów. Jest to możliwe dzięki temu, że pancerzyki okrzemków niejako „przyciągają” wyżej wymienione substancje, a także metabolity leków, pierwotniaki itp., które są następnie wydalane w naturalny sposób z organizmu.
Ziemia okrzemkowa – jak przyjmować?
Należy pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem przyjmowania ziemi okrzemkowej zapoznać się z informacjami zawartymi w dołączonej ulotce. Najważniejsze jest, aby nie zapominać o dużej ilości wody do popijania suplementu. Diatomit ze względu na swój skład bardzo dobrze wiąże wodę, co w przypadku małego spożycia płynów może doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Zgodnie ze współczesną wiedzą, ziemia okrzemkowa ma korzystny wpływ na organizm ludzki, jednak nie rekomenduje się jej do spożycia dla osób poniżej 12 roku życia. Suplementację ziemią okrzemkową należy zacząć od niewielkiej dawki, zwykle jest to jedna łyżeczka, stopniowo ją zwiększając, jednak nie powinno się przekraczać trzech łyżeczek dziennie. W przypadku zbyt dużej dawki mogą pojawić się objawy podobne do grypy, w tym bóle głowy, w takiej sytuacji należy wrócić do niższej dawki.
Ziemia okrzemkowa – na co uważać?
Uzupełniając dietę ziemią diatomową, należy uważać na długotrwałe wdychanie, ponieważ może doprowadzić to do podrażnienia układu oddechowego. Z tego samego względu należy chronić oczy, dostanie się ziemi okrzemkowej do oczu, może spowodować ich przesuszenie.
Ziemi okrzemkowej nie zaleca się kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także osobom z niewydolnością nerek, z problemami z płucami, czy astmą. W przypadku spożywania ziemi diatemowej w formie proszku mogą pojawić się podrażnienia w postaci kaszlu, a nawet spłyceniu oddechu. Chwilowy spadek formy, który może pojawić się na początku kuracji ziemią okrzemkową, jest skutkiem intensywnego oczyszczania się organizmu.
Ziemia okrzemkowa na pluskwy i inne jej zastosowania
Niewiele jest produktów, które można wykorzystywać tak wielostronnie jak właśnie ziemię okrzemkową. Oprócz stosowania jej jako suplementu diety można korzystać z niej do zwalczania insektów żerujących na zwierzętach i roślinach takich jak np. pluskwy, wszy, ptaszyńce, prusaki, a także kleszcze czy ślimaki.
Można ją dodawać do paszy dla zwierząt, pozbywając się w ten sposób pasożytów, albo rozsypując ją w miejscu pobytu np. drobiu. W ogrodzie ziemia okrzemkowa sprawdzi się zarówno jako nawóz, jak i jako środek zwalczający larwy i dorosłe formy szkodników niszczących uprawy. Można ją stosować także w doniczkach.
Pozostaw swój ślad