• Menu
  • Menu

Ubezpieczenie turystyczne – na jaką kwotę najlepiej wykupić?

Cuda Świata » Porady » Ubezpieczenie turystyczne – na jaką kwotę najlepiej wykupić?

Wybierasz się na wakacje za granicą? Ustaliłeś już plan wycieczki, a teraz zastanawiasz się jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Z tego tekstu dowiesz się, jaka powinna być suma ubezpieczenia w przypadku polisy podróżnej.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Wybierasz się na wakacje za granicą? Ustaliłeś już plan wycieczki, a teraz zastanawiasz się jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Z tego tekstu dowiesz się, jaka powinna być suma ubezpieczenia w przypadku polisy podróżnej.

Czym jest suma ubezpieczenia? 

To nic innego jak kwota, do której towarzystwo odpowiada za szkody. Jeśli wynosi 1000 zł, np. w przypadku ubezpieczenia bagażu, to maksymalne odszkodowanie, które może otrzymać ubezpieczony w przypadku wystąpienia danego zdarzenia, wynosi właśnie tyle. Pytanie o kwotę ubezpieczenia turystycznego jest więc pytaniem o sumę ubezpieczenia. 

Na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie turystyczne? 

Temat wysokości sumy ubezpieczenia jest szczególnie ważny w przypadku kosztów leczenia w podróży. W każdym kraju nieco inaczej wygląda kwestia opłat za leczenie. Z najdroższych rachunków medycznych słynie USA, a także Kanada i Australia. Właśnie dlatego to, na jaką kwotę wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży będzie wynikało z celu wyjazdu. W przypadku podróży do krajów europejskich zaleca się, by wybrać sumę w wysokości minimum 500 000 zł. Z kolei wybierając się do innych państw np. Stanów Zjednoczonych Ameryki, Kanady, Australii czy krajów azjatyckich, trzeba wybrać polisę, której suma ubezpieczenia będzie wynosić minimum 1 000 000 zł. 

W przypadku ubezpieczenia NNW nie ma dokładnych zaleceń co do wysokości sum ubezpieczenia. Im jednak ona wyższa, tym większe świadczenie otrzymasz w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na rehabilitacje czy ortezy więc warto zadbać o to, by kwota, do której towarzystwo odpowiada za szkody, była znaczna. 

Ważną sumą ubezpieczenia w przypadku polisy podróżnej jest ta związana z OC w życiu prywatnym. Jeśli wybierasz się np. na narty czy snowboard lub będziesz podejmował inną aktywność, podczas której jest duże prawdopodobieństwo, że uszkodzisz przedmiot lub spowodujesz trwały uszczerbek na zdrowiu osoby trzeciej, zdecyduj się na wyższą sumę ubezpieczenia. 

Jeśli decydujesz się na wykupienie także ubezpieczenia bagażu, koniecznie dostosuj wysokość sumy ubezpieczenia do wartości przewożonego sprzętu. Niska suma ubezpieczenia może być niewystarczająca, by zakupić np. nowy aparat o dużej wartości, który został Ci skradziony podczas wyjazdu. 

Ważne!

Powinieneś wiedzieć, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Jednak nie zawsze warto decydować się na tańszą o kilka złotych polisę. To, na jaką kwotę wykupisz ubezpieczenie turystyczne, będzie wpływało na to, czy będziesz musiał dopłacać np. do rachunku za leczenie, czy nie. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować ubezpieczenie turystyczne w Twoim przypadku? Możesz to sprawdzić także online. Korzystając z kalkulatora na stronie internetowej multiagencji CUK Ubezpieczenia, która już od ponad 20 lat działa w branży ubezpieczeniowej, będziesz mógł nie tylko zapoznać się z wieloma ofertami, ale także wykupić przez internet wybraną z nich. Wejdź na https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczen-turystycznych, wypełnij krótki formularz, porównaj oferty i sfinalizuj transakcję online.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Znasz już wysokość sum ubezpieczenia poszczególnych dodatków do polisy podróżnej. By nie przepłacać za polisę, zastanów się, które z nich będą Ci potrzebne. Przeczytaj, czym charakteryzują się poszczególne elementy polisy turystycznej:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży 

Wybierając się za granicę, otrzymasz bezpłatną pomoc w razie pogorszenia stanu zdrowia lub w związku z wypadkiem tylko w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszania Wolnego Handlu, mając wyrobioną kartę EKUZ. Jednak taki dokument nie uprawnia do korzystania za darmo z wszelkiego rodzaju pomocy. Na przykład transport medyczny do kraju z reguły odbywa się na koszt chorego. By nie musieć bać się o finanse podczas wakacji zagranicznych trzeba wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży. To podstawa polisy podróżnej. Zapewni Ci pomoc w razie zachorowania, nieszczęśliwego wypadku, transport medyczny do Polski itd.

  • NNW podróżne

To pierwszy ważny dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Zapewnia świadczenie w razie ulegnięcia nieszczęśliwemu wypadkowi, który spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli podczas wyjazdu złamiesz nogę, otrzymasz świadczenie pieniężne, które możesz przeznaczyć np. na rehabilitację. Z kolei w razie śmierci ubezpieczonego, świadczenie trafia do bliskich.

  • OC w życiu prywatnym

Jeśli podczas wyjazdu Ty, Twoje dziecko czy pozostające pod Twoją opieką zwierzę wyrządzicie krzywdę osobie trzeciej, poszkodowanym zostanie wypłacone odszkodowanie, które pokryje te straty. Działa to w przypadku zniszczenia przedmiotów, jak i spowodowania trwałego uszczerbku na zdrowiu u osoby trzeciej.

  • ubezpieczenie bagażu

By chronić swoje rzeczy osobiste, czy to podczas podróży autobusem, pociągiem, samolotem, czy autem warto kupić ubezpieczenie bagażu. Odszkodowanie przysługuje, gdy bagaż zostanie uszkodzony, zniszczony, zgubiony, skradziony, a także wtedy, gdy dojdzie do jego opóźnienia na lotnisku. 

  • assistance w podróży

To dodatkowy element polisy podróżnej, który zapewnia szeroki zakres usług, począwszy od informacji (np. na temat lokalizacji szpitala czy przychodni), kwestii organizacyjnych (np. umożliwienie kontaktu z bliskimi), a na różnych formach opieki kończąc (np. pomoc tłumacza). Z takim dodatkiem do polisy podróżnej możesz podróżować bezpiecznie i spokojnie do krajów, których nie znasz. 

Polisa podróżna nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych, jednak warto ją mieć, by nie martwić się o swój portfel w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas wyjazdu. By dowiedzieć się więcej na temat tego typu zabezpieczenia, wejdź tu: https://cuk.pl/ubezpieczenia/turystyczne 

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *