• Menu
  • Menu
Ha Long Bay

Ha Long Bay

Cuda Świata » Azja » Wietnam » Ha Long Bay

Ha Long Bay, czyli Zatoka Lądującego Smoka jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Wietnamie, znajduje się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Ha Long Bay, czyli Zatoka Lądującego Smoka jest jednym z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Wietnamie, znajduje się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przepiękna i jedyna w swoim rodzaju zatoka ma 120 kilometrów linii brzegowej, a jej powierzchnia wynosi około 1553 kilometrów kwadratowych. Na jej obszarze znajduje się 1969 wapiennych monolitycznych wysypek przeróżnych kształtów i rozmiarów. Porośnięte są one gęstą tropikalną roślinnością, a wewnątrz wielu z nich znajdują się wapienne jeziora.

Oprócz wspomnianym jezior na niektórych wyspach możemy podziwiać ogromne groty. Największą z nich jest grota Hang Dao Go nazywana również Grotte des Merveilles. Druga nazwa została nadana przez francuskich turystów, którzy odwiedzili ją pod koniec XIX wieku. We wnętrzu jaskini znajdują się trzy duże komory z licznymi stalaktytami i stalagmitami.

Wiele z wysp leżących na obszarze Ha Long Bay ma własne nazwy nadane w wyniki interpretacji ich niezwykłych kształtów. Najbardziej znane to: Voi Islet (słoń), Ga Choi Islet (walki kogutów), Mai Nha Islet (dach).

Dwie duże wyspy Tuan Chau oraz Cat Ba są zamieszkałe. Znajdują się na nich obiekty turystyczne, w tym także hotele. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nich wspaniałych plaż, które możemy także spotkać na wielu mniejszych wysepkach.

Ludność zamieszkała Ha Long Bay liczy około 1600 osób. Większość z nich mieszka w czterech wioskach rybackich: Cua Van, Ba Hang, Cong Tau oraz Vong Vieng. Utrzymują się oni z połowów oraz uprawy morskiej fauny i flory, które są prowadzone z pływających domów. Cześć małych wysepek jest również wykorzystywana przy łowieniu w płytkich wodach zatoki, w których występuje 200 gatunków ryb i 450 gatunków różnego rodzaju mięczaków.

Na obszarze Ha Long Bay możemy wyróżnić dwa ekosystemy: tropikalny, wilgotny, z wiecznie zielonymi lasami oraz ekosystem morski (przybrzeżny). W zatoce żyje również siedem gatunków endemicznych.

W 1994 roku Ha Long Bay została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Obszar wyznaczony przez UNESCO obejmuje 434 kilometry kwadratowe z 775 wyspami.

Z Ha Long Bay związana jest również lokalna legenda. W zamierzchłych czasach gdy Wietnamczycy walczyli z najeźdźcą bogowie zesłali rodzinę smoków, aby pomóc w obronie kraju. Smoki wypluwając perły, które po zetknięciu z wodą zmieniały się w jadeit uformowały mur. Okręty wroga roztrzaskały się o skały co pozwoliło oprzeć się atakowi. Po wypełnieniu obowiązków smoki zdecydowały pozostać na Ziemi, a miejsce, w którym wylądowała matka smoków zostało nazwane Ha Long Bay.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *