• Menu
  • Menu

Luwr

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Luwr to najchętniej odwiedzane muzeum świata mieszczące się w dawnym pałacu królewskim w Paryżu, przy brzegu Sekwany. Luwr nie bez powodu jest chętnie odwiedzane, jest jednym z największych skarbów kultury Paryża. W wielkich wnętrzach przypominających hale targowe znajduje się ponad 35 tys. dzieł sztuki. Spośród wszystkich dzieł sztuki całą uwagę przyciąga obraz Leonarda da Vinci pt. Mona Lisa. W Luwrze znajduje się kilka restauracji i barów.

Historia Luwr

Muzeum Luwr (fr. Musée du Louvre) wybudowano w 1190 roku. Budowla początkowo pełniła funkcję twierdzy obronnej, jednak po dwustu latach przemieniono ją w rezydencję królewską ponad dwudziestu władców Francji. Gdy Ludwik XIV opuścili rezydencję, budynek oddano w ręce artystów. Od 1793 roku budowla stała się muzeum. Początkowo w Luwrze znajdowały się zbiory dzieł zgromadzone przez królów Francji oraz łupy wojenne Napoleona. W 1918 roku dokonano renowację budynku, po zakończeniu prac Luwr podwoił swoją powierzchnię do 6 ha. stając się jednym z największych muzeów na świecie. Po rewolucji francuskiej Luwr stał się Muzeum Narodowym Francji.

Największe muzeum na świecie

Długość muzeum wynosi 850 metrów a powierzchnia wystawowa Luwru wynosi ponad 55 metrów kwadratowych. Pałac posiada 3 skrzydła otaczające dziedziniec Napoleona. Ogromne wrażenie robi piramida Luwru będąca głównym wejściem do muzeum. Szklana piramida mająca 21 metrów wysokości usytuowana jest na dziedzińcu przed Luwrem. Wykonana jest wyłącznie ze szkła i metalu a zaprojektował ją pierwszy niefrancuski architekt pracujący nad Luwrem. W skład szklanej piramidy wchodzi 603 elementów w kształcie rombu oraz z 70 w kształcie trójkątów a waży ponad 180 ton. Zobaczyć można również trzy mniejsze szklane piramidy otaczające dziedziniec – Cour Napoleon.

Dzieła sztuki

Cała kolekcja muzeum Luwr liczy ponad 350 tys. eksponatów, obrazów oraz rzeźby. Dla zwiedzających dostępne jest zaledwie 10 % a reszta zbiorów wykorzystywana jest jedynie tylko podczas wystaw czasowych bądź wypożyczana innym placówkom. Wszystkie zbiory podzielono na 8 tematycznych działów. Najchętniej oglądanymi arcydziełami przez turystów są m.in. ż

  • Leonardo da Vinci – Mona Lisa
  • Wenus z Milo
  • Nike z Samotraki
  • Galeria egipska
  • Galeria malarstwa włoskiego
  • Rzemiosło artystyczne

Zwiedzanie Luwru

Luwr jest podzielony na trzy pawilony, by nieco ułatwić zwiedzanie. Każdego roku 10 mln. osób chce odwiedzić muzeum Luwr i jego kolekcje.

  1. Sully
  2. Denon – to właśnie tu znajduje się słynna Mona Lisa Leonarda da Vinci
  3. Richelieu

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca do Luwru można wejść bezpłatnie. Muzeum Luwr jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków. Aby uniknąć kolejek do kas biletowych zachęca się do kupowania biletów przez Internet. Jeśli nie mamy całego tygodnia na zwiedzanie muzeum w Luwrze dobrze jest się zastanowić co chcemy zobaczyć oraz przygotować sobie mapę Luwru.

Ciekawostka : gdybyśmy założyli, że obejrzenie jednego eksponatu zajmie 30 sekund, na obejrzenie wszystkich dzieł sztuki musielibyśmy poświęcić 100 dni.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 4 Średnia: 4]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *