• Menu
  • Menu
Alkazar w Segowii

Alkazar w Segowii

Cuda Świata » Europa » Hiszpania » Alkazar w Segowii

Na skalistym urwisku w pobliżu gór Guadarrama znajduje się jeden z najbardziej wyróżniających się zamków w Hiszpanii. Pierwotnie zbudowany jako twierdza, następnie pełnił rolę pałacu królewskiego, więzienia oraz akademii wojskowej.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Na skalistym urwisku w pobliżu gór Guadarrama znajduje się jeden z najbardziej wyróżniających się zamków w Hiszpanii. Pierwotnie zbudowany jako twierdza, następnie pełnił rolę pałacu królewskiego, więzienia oraz akademii wojskowej.

Dowody archeologiczne wskazują, że Alkazar używany był już w czasach rzymskich jako fortyfikacja obronna. Potwierdzeniem tej teorii jest obecność w Segowii rzymskiego wodociągu. W późniejszym okresie budowla stała się arabskim fortem. Pierwsza wzmianka o alkazarze pojawiła się natomiast w 1120 roku, czyli około 32 lata od momentu kiedy Segowia wróciła w panowanie chrześcijan.

Uważa się że przed panowaniem króla Alfonsa VIII (1155-1214) alkazar był niczym więcej niż drewnianą twierdzą stworzoną przez Rzymian. Dopiero ów król wraz z małżonką obrali tą budowlę jako główne miejsce zamieszkania i rozpoczęli budowę kamiennej fortyfikacji, którą możemy dzisiaj podziwiać.

W średniowieczu alkazar był jednym z ulubionych miejsc zamieszkania władców Królestwa Kastylii, a także pełnił kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwu . Za sprawą władców z dynastii Trastámara, która panowała w tym okresie, alkazar został znacznie rozbudowany.

Budowla była sukcesywnie modyfikowana, najpierw przez Alfonsa X Mądrego, a następnie przez Jana II Kastylijskiego, który dobudował wieże zwaną dzisiaj Wieżą Jana II. Kolejna poważna renowacja Alkazaru została przeprowadzona przez króla Filipa II po jego małżeństwie z Anną Habsburg. Dodał on ostre, stożkowe wieże pokryty łupkiem co miało nawiązywać do architektury zamków Europy Środkowej.

Przez większość XVII i XVIII wieku alkazar pełnił rolę więzienia, dopóki nie został przekształcony w 1764 roku przez Carlosa III w Królewską Szkołę Artylerii. W marcu 1862 roku alkazar został zdewastowany przez ogień, a następnie odbudowany w latach 1882 – 1896. Dwa lata po odbudowie na górnym piętrze zamku zostało umieszczone archiwum wojskowe.

Obecnie Alkazar pełni funkcję kulturalną. We wnętrzach zamku, które nawiązują do architektury muzułmańskich budowli, mieści się muzeum. Alkazar jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Hiszpanii i główną atrakcją Segowii.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *