• Menu
  • Menu
El Palau de les Arts Reina Sofia

El Palau de les Arts Reina Sofia

Cuda Świata » Europa » Hiszpania » El Palau de les Arts Reina Sofia

El Palau de les Arts Reina Sofia, czyli Pałac Sztuk im. Królowej Sofii, jest budynkiem opery znajdującym się w kulturalnym centrum Walencji – Miasteczku Sztuki i Nauki.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

El Palau de les Arts Reina Sofia, czyli Pałac Sztuk im. Królowej Sofii, jest budynkiem opery znajdującym się w kulturalnym centrum Walencji – Miasteczku Sztuki i Nauki.

Budowla została zaprojektowana przez urodzonego w Walencji, znanego architekta Santiago Calatrava. Prace nad operą rozpoczęły się w 1995 roku, a otwarcie odbyło się 8 października 2005 roku. Widzowie po raz pierwszy mogli wysłuchać opery Fidelio skomponowanej przez Beethovena w dniu 25 października 2006 roku.

Pałac Sztuk zachwyca swoim wyglądem. Ogromny, zakrzywiony dach przykrywa budowlę o długości 230 metrów i wysokości 75 metrów. Budynek posiada 14 pięter ponad powierzchnią i 3 piętra podziemne. Całkowita powierzchnia wynosi 40 tysięcy metrów kwadratowych, na których mieszczą się między innymi 4 sale.

Sala główna jest trzecią co do wielkości na świecie, wyposażona jest w 1700 siedzeń, które zostały rozlokowane na 4 kondygnacjach. Ponadto może ona pomieścić orkiestrę składającą się ze 120 muzyków. Wystawiane są na niej głównie opery, ale może być także przystosowana do prezentowania innych sztuk scenicznych.

Audytorium może pomieścić półtora tysięczną widownię. Jest ono wyposażone w nowoczesny sprzęt audio i video, który został przystosowany do transmitowania wydarzeń odbywających się w sali głównej. W audytorium mogą odbywać się przeróżne imprezy, od koncertów muzyki klasycznej, po polityczne wiece.

Kolejnie dwie sale są w stanie pomieści po 400 osób. W pierwszej z nich odbywają się kameralne przedstawienia i konferencje, druga natomiast pełni rolę sali prób oraz sceny teatralnej.

Zarządzaniem budynkiem zajmuje się Helga Schmidt, która dawniej związana była z Royal Opera House w Londynie. Udało się jej zaangażować takich artystów jak: Zubin Mehta, Lorin Maazel i Placido Domingo.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *