• Menu
  • Menu
Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki

Cuda Świata » Europa » Polska » Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki położony jest w centrum Warszawy przy placu Defilad. Jest on najwyższym budynkiem w Polsce i czwartym w Europie. Chociaż od zawsze był on niechciany i ignorowany przez warszawiaków paradoksalnie stał się symbolem Warszawy i najbardziej znanym budynkiem w Polsce.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Pałac Kultury i Nauki położony jest w centrum Warszawy przy placu Defilad. Jest on najwyższym budynkiem w Polsce i czwartym w Europie. Chociaż od zawsze był on niechciany i ignorowany przez warszawiaków paradoksalnie stał się symbolem Warszawy i najbardziej znanym budynkiem w Polsce.

Pałac Kultury i Nauki wzniesiony został jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą jego budowy był Józef Stalin. Projektantem wieżowca został radziecki architekt Lew Rudniew. Zaprojektował on między innymi gmach uniwersytetu w Moskwie, który posłużył jako pierwowzór polskiego Pałacu.

Radzieccy projektanci chcieli żeby budowla nawiązywała do tradycji polskiej architektury. Odbyli zatem podróż po Polsce, której celem było zgromadzenie potrzebnych informacji i zapoznanie się z polską architekturą. Zwiedzili oni między innymi miasta: Chełm, Kazimierz, Kraków, Nieborów, Płock, Puławy, Toruń, a także Zamość.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała od 2 maja 1952 roku do 22 lipca 1955 roku. Pracowało przy niej około 3500 robotników rosyjskich, którzy mieszkali w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu. W czasie budowy w wypadkach przy pracy zginęło 16 Rosjan.

Pałac Kultury i Nauki
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warszawa1.jpg

7 marca 1953 roku, dwa dni po śmierci Józefa Stalina, nadano budynkowi nazwę Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina. Pod uchwałą Rady Państwa i Rady Ministrów PRL podpisali się Bolesław Bierut oraz Aleksander Zawadzki. Zakładano także wzniesienie na placu przed pałacem pomnika Stalina, który jednak nigdy nie powstał.

Na budowę zużyto 50 tysięcy ton cegieł, 50 tysięcy ton betonu, 16 tysięcy ton stali. Pałac ma 230,68 metra wysokości wraz z iglicą, natomiast 167,68 metra bez niej. Jest on najwyższym budynkiem w Polsce i czwartym w Europie. Przewyższają go tylko dwa biurowce we Frankfurcie nad Menem: Commerzbank (260 m) i Messeturme (259 m) oraz Uniwersytet im. £omonosowa w Moskwie (240 m). Bydunek ma 42 piętra, na 30. piętrze, na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy.

Powierzchnia konstrukcji wynosi 123084 m². W budynku znajduje się 3288 pomieszczeń, między innymi kilkanaście sal balowych i konferencyjnych, cztery teatry, multipleks, muzea, księgarnie, a także basen. Siedzibę ma tu również kilkadziesiąt instytucji, między innymi Muzeum Techniki, Pałac Młodzieży, Polska Akademia Nauk, oddział Instytutu Goethego. W Pałacu znajduje się Sala Kongresowa, która jest największą w Polsce salą konferencyjno-widowiskową mogącą pomieścić 3000 osób. W budynku organizowane są także różnorodne targi.

W sylwestrową noc 2000 roku na szczycie Pałacu odsłonięty został najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Jego cztery tarcze mają po 6 metrów średnicy, co sprawia, że jest on drugim co do wielkości zegarem w Europie.

Pałac Kultury i Nauki wciąż wywołuje kontrowersje wśród mieszkańców Warszawy, część z nich uważa go nadal za symbol radzieckiej dominacji nad Polską. Budynek wpisał się już jednak w krajobraz miasta i obecnie stanowi symbol Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PKiN_w_W-wie.JPG
Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 2 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *