• Menu
  • Menu
Big Ben

Big Ben

Big Ben znajduje się w Pałacu Westminsterskim w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Nazwę Big Ben początkowo nosił jedynie dzwon mieszczący się w Wieży świętego Szczepana, zwanej również Wieżą Zegarową. Jednak obecnie nazwa odnosi się często zarówno do dzwonu, zegara i samej wieży.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Big Ben znajduje się w Pałacu Westminsterskim w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Nazwę Big Ben początkowo nosił jedynie dzwon mieszczący się w Wieży świętego Szczepana, zwanej również Wieżą Zegarową, jednak obecnie nazwa odnosi się często zarówno do dzwonu, zegara i samej wieży.

Budowę wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu Westminsterskiego spłonęła w nocy 16 października 1834 roku. Ostateczne otwarcie nastąpiło 31 maja 1859 roku. Projektantami byli Charles Barry oraz Augustus Pugin. Wieża ma 96 metrów wysokości i została wykonana w stylu renesansowym z elementami neo-gotyckimi.

Mieszczący się w środku 13 tonowy dzwon Big Ben nazwany został od imienia sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku. Dzwon został odlany w Whitechapel. Był on drugim dzwonem, ponieważ pierwszy, odlany w Stockton-on-Tees, został uszkodzony podczas próby uruchomienia.

Umieszczony na wieży zegar został zaprojektowany przez Augustusa Pugina. Jest on największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Jego cztery tarcze mają po 7,5 metra średnicy, a wskazówki mają długość 4,25 metra.

O północy 31 grudnia 1923 roku dźwięk zegara można było po raz pierwszy usłyszeć w radiu BBC, obecnie jest on nadawany codziennie.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 1 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *