Budynek parlamentu w Budapeszcie

Autor: Łukasz Wieczorek

Opublikowany: 10.07.09

Budynek parlamentu, zwany Országház jest najbardziej charakterystycznym budynkiem stolicy Węgier. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najstarszych gmachów państwowych w Europie i celem wielu wycieczek.

Budowa tego największego budynku Węgier i drugiego co do wielkości budynku parlamentu w Europie rozpoczęła się w 1885 roku i trwała 17 lat (chociaż pierwsze posiedzenie parlamentu odbyło się już w 1896 roku, podczas obchodów rocznicy 1000-lecia państwa węgierskiego). Gmach miał stanowić reprezentacyjną siedzibę parlamentu w powstałym ze zjednoczenia trzech miast Budapeszcie. Zjednoczenie miało miejsce w 1873 roku, a wzięły w nim udział miasta: Buda i Óbuda leżące na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt - na lewym.

Na miejsce budowy wybrano podmokły, bagnisty teren na lewym brzegu Dunaju. Przy budowie gmachu, którego projekt sporządził Imre Steindl, pracowało 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, pół miliona kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł. Gmach wybudowany został w stylu neogotyckim z wieloma podobieństwami do siedziby brytyjskiego parlamentu. Budynek ma 268 metrów długości i 123 metry szerokości. W środkowej części gmachu znajduje się kopuła o wysokości 96 metrów, od której rozchodzą się dwa symetryczne skrzydła. Na zewnętrznych ścianach gmachu widnieją liczne herby królów i książąt.

Fasada budynku skierowana jest w stronę Dunaju, ale główne wejście umiejscowione jest od strony placu Kossuth Lajos tér, na którym stoi pomnik Lajosa Kossutha - przywódcy rewolucji węgierskiej i bohatera narodowego.

Wewnątrz budynku oprócz stylu neogotyckiego możemy dostrzec elementy barokowe. Wnętrza są bogato zdobione freskami i malowidłami, a także witrażami. Na powierzchni 17000 metrów kwadratowych mieści się 691 pomieszczeń, w tym ponad 200 biur. W gmachu znajduje się 29 schodów, 13 wind, 27 wejść i 10 podwórzy. Największymi pomieszczeniami parlamentu są sale obrad dawnej Izby Niższej (dzisiejszego Zgromadzenia Narodowego) oraz dawnej Izby Wyższej (zniesionej w węgierskim systemie politycznym w 1945, obecnie pełniąca funkcję sali konferencyjnej). Sale ozdobione są herbami władców panujących na Węgrzech oraz motywami patriotycznymi związanymi z historią Węgier.

Budynek parlamentu jest otwarty dla zwiedzających, choć w okresie sesji parlamentarnych istnieją pewne ograniczenia. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko wspaniałą architekturę, ale także znajdującą się we wnętrzu największą relikwię narodu węgierskiego - Koronę Świętego Stefana.

Galeria zdjęć

Google Maps

Komentarze