Każdy aktywny turysta powinien mieć w swojej garderobie kilka typów odzieży, która pozwala zachować komfort termiczny podczas aktywności fizycznej, czy to górskiej wędrówki, czy trekkingu po lasach.
Każdy aktywny turysta powinien mieć w swojej garderobie kilka typów odzieży, która pozwala zachować komfort termiczny podczas aktywności fizycznej, czy to górskiej wędrówki, czy trekkingu po lasach. Podstawą jest oczywiście bielizna termiczna, a jeśli chodzi o odzież wierzchnią – kurtka wypełniona puchem, która chroni przed wiatrem, doskonale nadając się nawet na przejściowe pory roku w wariantach z cienkim wypełnieniem. Rzecz jasna kurtki puchowe występują głównie w wersji prawdziwie zimowej, ale wybierając odpowiedni model, można kupić kurtkę bardzo uniwersalną.
Jaka kurtka puchowa w góry lub na spacer?
Dobra puchówka to kurtka, która jest niezbędnym elementem garderoby każdego miłośnika górskich wędrówek oraz spacerów późną jesienią, zimą, a nawet i wczesną wiosną. Dobrej jakości kurtka z wypełnieniem syntetycznym (choć naturalny puch też sprawdza się świetnie) zapewnia lepszą ochronę przed zimnem niż inna odzież wierzchnia, ot choćby softshell. Rzecz jasna należy pamiętać o tym, że kurtkę puchową kupujemy z myślą o określonych warunkach! Gruba warstwa docieplająca nie sprawdzi się jesienią, a cienkie kurtki puchowe mogą nie ochronić nas przed chłodem podczas zimowych wycieczek.
Jaka kurtka puchowa sprawdzi się zimą? Tu stawiamy na prawdziwe ciepłe kurtki z membraną, które pozwolą na zachowanie komfortu termicznego, ochronią nas przed wiatrem, a jednocześnie podczas aktywności nie spocimy się w nich. Zimą pot nas wychładza, więc tu należy dopasować model kurtki nie tylko do pogody, ale i do tego, jak intensywne będą nasze spacery czy wędrówki. Ciepła kurtka puchowa damska oraz męska z grubym wypełnieniem, warstwą chroniącą przed wiatrem, ale bez oddychającej membrany to kurtka zimowa przeznaczona dla spokojnych turystów, na krótkie i mało intensywne spacery. Do prawdziwie aktywnego trekkingu lepiej wybierać kurtki puchowe nieco cieńsze, lżejsze, o mniejszej ilości ociepliny. W takich zastosowaniach doskonale sprawdzi się kurtka zimowa w góry wypełniona puchem syntetycznym Primaloft. Będzie bardzo ciepła, a przy tym lekka i bez problemu uda się schować ją do plecaka – świetny wybór nawet na jesienne czy wczesnowiosenne wędrówki.
Szukając kurtki na spokojne zimowe spacery, nie tylko w górach, warto wybierać grube puchówki z naturalnego puchu. Takie kurtki ocieplane mogą być nieco bardziej obszerne i mniej dopasowane do sylwetki niż kurtki dla zaprawionych turystów, a w przypadku damskich modeli mogą spokojnie sięgać do połowy uda. Taka kurtka to odzież niestworzona do intensywnego trekkingu, ale po prostu ciepła kurtka, dobra na niskie temperatury, pozwalająca zachować ciepło podczas naprawdę mroźnych zimowych dni. Zatem jaka kurtka zimowa do spacerowania w komforcie? Wygodna i ciepła, która wcale nie musi być wyposażona w membranę czy specjalne powłoki izolujące przed deszczem.
Kurtka puchowa w góry: co warto wiedzieć?
Kurtka puchowa jako warstwa zewnętrzna podczas górskich wędrówek musi mieć kilka kluczowych cech. Po pierwsze, nie może być zbyt obszerna – nie może krępować ruchów, nie może utrudniać zakładania plecaka. Zatem wybieramy kurtki puchowe w góry dość dobrze dopasowane do sylwetki. Nie obcisłe, by zmieścić pod kurtką sweter, bluzę, a może nawet softshell, ale zapewniające odpowiednie dopasowanie do naszej sylwetki.
Po drugie, szukamy modelu oddychającego, a przy tym możliwie lekkiego. Kurtka zimowa w góry powinna zapewniać nam komfort cieplny, ale jednocześnie oddychać podczas intensywnego marszu i dlatego modele z membraną są świetnym rozwiązaniem. Oddychający materiał sprawi, że nie spocimy się zbyt obficie podczas zimowych spacerów, a lekkość docenimy, kiedy przyjdzie nam zdjąć kurtkę i schować ją do plecaka. Po trzecie, nie przesadzamy z grubością! Ciepła kurtka puchowa nie musi być gruba i bufiasta – w takiej kurtce puchowej szybko spocimy się podczas marszu, a wtedy kurtka z naturalnym wypełnieniem straci swoje właściwości.
Reasumując, planujemy wypad w Karkonosze w październiku? Postawmy na kurtkę średniej grubości, dobrze dopasowaną i oddychającą. Zarówno kurtki puchowe męskie, jak i damskie puchówki cenionych producentów sprawdzą się tu doskonale! Dlaczego warto zaś wybierać kurtki znanych marek? Cóż, o ile latem jakość odzieży turystycznej podnosi jedynie nasz komfort, o tyle zimą ubrania słabej jakości, źle dopasowane i nieprzystosowane do niskich temperatur oraz po prostu trudnych warunków mogą naprawdę uprzykrzyć nam życie, a w skrajnych sytuacjach narazić nasze zdrowie na szwank. Tak, przemarznięcie to nie żart! Wybierając kurtkę, przyjmijmy, że szukamy najlepszego modelu w dostępnej dla nas kwocie – najlepsze kurtki puchowe wcale nie muszą być drogie – wystarczy określić po prostu swoje wymagania i postawić na optymalny wariant, oceniając, ile będziemy spacerować w górach, w jakich warunkach, i jak intensywnie planujemy maszerować.
Czy puch jest odporny na deszcz?
W kurtkach zimowych warstwa ociepliny ma kluczowe znaczenie! Gruby puch, rzędu 300 gramów, o doskonałych właściwościach izolacyjnych (okolice 900 cuin – jednostka określająca sprężystość puchu i zdolność do magazynowania ciepła) to oczywista odpowiedź na pytanie o to, jaka kurtka w góry zimą? Warto zdawać sobie jednak sprawę z jednej cechy naturalnego puchu, która może okazać się kluczowa – mokry puch traci swoje właściwości. Odpowiadając na zadane powyżej pytania – puch nie jest odporny na deszcz.
Czy fakt, że naturalny puch nie najlepiej radzi sobie z deszczem i w ogóle z wilgocią to poważna wada? Otóż nie! Musimy tylko dobrze wybrać typ kurtki, którą planujemy użytkować w górach. Jeśli stawiamy na bardziej statyczny odpoczynek lub planujemy wędrówki w mroźne, ale słoneczne dni – puch naturalny (puch gęsi czy kaczy) sprawdzi się idealnie. Jeśli zaś aktywność to nasze drugie imię, a deszcz nam niegroźny (nawet zimą!), to wybieramy ocieplinę syntetyczną Primaloft. Ten rodzaj puchu do kurtek puchowych jest lekki i bardzo ciepły, a mokry nie traci swoich właściwości. Jeśli więc szukamy uniwersalności w kurtkach na zimę – wybór puchu Primaloft to bezpieczna decyzja.
Co, jeśli nie puch?
Oto pytanie kluczowe, co zamiast puchu i ciepłych kurtek tego typu? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo alternatyw, ale pamiętajmy o jednym – puch syntetyczny to dziś najpewniej najbardziej uniwersalny materiał ociepleniowy w kurtkach i taki Primaloft rewelacyjnie sprawdza się w cieńszych kurtach jesienią i wiosną oraz w grubszych zimą. Innymi słowy, czasem szukanie alternatyw może okazać się po prostu niepotrzebne.
Jeśli jednak poszukujemy odzieży wierzchniej innego typu, możemy postawić na swetry z wełny merino, która nawet zmoczona nie traci swoich właściwości czy softshelle z membraną. Świetnie sprawdzą się również zestawy z bielizny termicznej, polarów oraz hardshelli. Innymi słowy, jeśli nie chcemy puchu, to wybieramy ubiór warstwowy, który wymaga nieco więcej kombinacji, ale tym samym jest bardzo elastycznym rozwiązaniem podczas górskich wędrówek (ale raczej łagodną zimą – a nie podczas prawdziwie siarczystych mrozów), a poszczególne elementy takich kombinowanych ubiorów bez problemu powinny zmieścić się w plecaku.
Pozostaw swój ślad