• Menu
  • Menu
górskie wędrówki

Kiedy przydadzą ci się spodnie trekkingowe? Czyli jak dobrać spodnie trekkingowe na różne pory roku

Cuda Świata » Porady » Kiedy przydadzą ci się spodnie trekkingowe? Czyli jak dobrać spodnie trekkingowe na różne pory roku
Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Lubisz spacery? Wykonujesz tysiące kroków każdego dnia i często na własną rękę planujesz wycieczki? A może uwielbiasz chodzić po leśnych ścieżkach z psem lub po prostu spędzać czas na łonie natury? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to oznacza, że powinieneś postawić na trekkingowe spodnie! Pytanie, jak wybrać najlepszy model do swoich potrzeb?

Pytanie kluczowe: kiedy warto postawić na spodnie trekkingowe?

Dobre spodnie trekkingowe męskie i damskie sprawdzą się nie tylko przy intensywnym wysiłku w wyższych partiach gór czy podczas zimowych wędrówek. Tego typu spodnie, a w zasadzie to w ogóle ubrania trekingowe to doskonały wybór dla wszystkich aktywnych osób. Właściwie dobrana odzież pozwala w końcu na czerpanie radości z wędrówki, bez względu na to, czy jest to górska wyprawa, czy spacer po nizinach – odpowiednia odzież trekkingowa to podstawa i wie to każdy miłośnik pieszych wędrówek.

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, że spodnie trekkingowe męskie i spodnie trekkingowe damskie to nie fanaberia, a niezwykle funkcjonalny element garderoby, to może pora zacząć zastanawiać się nad tym, jaki model wybrać?

Oczywiście możemy postrzegać tę odzież jako specjalistyczne spodnie w góry, czy tam spodnie do chodzenia po górach, ale to nieco zakrzywia spectrum możliwości porządnej odzieży trekkingowej, a nawet turystycznej, tej często z nieco niższej półki. Dobrej jakości ciuchy do trekkingu, czyli nie tylko spodnie, ale i buty czy dobry softshell (kurtka) posłużą nam przez długie lata i – uwaga – będziemy zakładać je nie tylko podczas wakacyjnych wypraw w góry!

Reasumując, bez względu na to, czy planujemy dłuższą wyprawę w góry zimą, czy poszukujemy spodni do chodzenia na spacery z psem po lasach nieopodal miejsca zamieszkania, bo interesuje nas trekking w takiej właśnie niezobowiązującej formie, warto postawić na sprawdzone produkty. Idealne spodnie trekkingowe męskie będą wygodne i wytrzymałe, sprawdzą się jako spodnie w góry, na wielogodzinną wędrówkę przy dobrej pogodzie oraz dadzą sobie radę z przygodami podczas wycieczek, kiedy to zaskoczy nas deszcz.

Czym powinny charakteryzować się idealne spodnie trekkingowe?

Po pierwsze, spodnie trekkingowe muszą być wygodne! To podstawa, gdyż jeśli nie zapewnią nam należytego komfortu, staną się udręką zwłaszcza podczas dłuższych wędrówek. Bez względu na to, czy stawiamy na krótkie spodenki, czy kupujemy spodnie w góry z odpinanymi nogawkami, czy na przykład softshellowe spodnie – muszą one zagwarantować nam pełną swobodę ruchów, co przekłada się na duży komfort. Koniec, kropka.

Po drugie, spodnie trekkingowe muszą być funkcjonalne. Zarówno spodnie w góry, jak i spodnie typu softshell muszą mieć odpowiednio rozlokowane kieszenie: te z przodu to standard, ale przydają się również kieszenie na nogawkach czy kieszenie z tyłu. Cechą, którą warto wziąć pod uwagę, jest także regulowany obwód nogawki, co pozwoli w pewnym stopniu „uszczelnić” spodnie i uniemożliwi przedostawanie się do wewnątrz buta kamieni, których pełno na leśnych duktach.

Po trzecie, spodnie tego rodzaju (spodnie w góry męskie, spodnie górskie damskie, czy po prostu trekkingi na mniejsze wycieczki) muszą być wytrzymałe, a tym samym odporne na uszkodzenia mechaniczne. Powinny mieć dodatkowy materiał w newralgicznych miejscach i zapewniać ochronę w okolicach kolan. To cechy, które możemy zbagatelizować podczas zakupu i boleśnie doświadczyć się o tym, jaki popełniliśmy błąd już w trakcie trekkingu. Warto też, by spodnie w góry na lato miały odpowiednią oddychalność, a spodnie górskie na zimę były właściwie ocieplone – spodnie membranowe spełnią tu swoje zadanie, gdyż odprowadzą nadmiar wilgoci, a jednocześnie odizolują nas od warunków atmosferycznych.

Jak wybrać spodnie trekkingowe na wiosnę lub lato? Czym powinny się charakteryzować?

Zarówno spodnie trekkingowe męskie, jak i spodnie trekkingowe damskie przeznaczone do użytkowania wiosną, a zwłaszcza latem (!) muszą być wykonane z oddychającego materiału. Po prostu muszą cechować się więcej niż dobrą paroprzepuszczalnością, co zagwarantuje komfortowe użytkowanie. Lekkie spodnie w góry latem najzwyczajniej w świecie muszą dobrze oddychać – w przeciwnym razie nawet jeśli będą super wygodne, to sama wędrówka może stać się udręką. Co ważne, można postawić tu na nieco tańsze modele, choćby niewyposażone w membranę, ale np. z odpinanymi nogawkami, co pozwala na regulowanie temperatury „pod spodniami”.

Spodnie do chodzenia po górach latem powinny więc być lekkie, wykonane z wytrzymałego, ale oddychającego materiału, wyposażone we wzmocnienia na kolanach czy regulowane nogawki – lato to zwykle dość sucha pora roku, a piach i kamienie dostające się do wnętrza buta to nic przyjemnego. By letni trekking był wygodny, postawmy więc na jakość, a raz kupione spodnie będą nam służyły przez kilka sezonów. Dobrze podczas wyboru postawić też na szybkoschnące spodnie i to w szczególności, gdy planujemy trekking w górach, gdzie pogoda potrafi zmienić się w ułamku sekundy. Nie ma przecież nic gorszego niż długa wędrówka w zmoczonych, przeklejających się do naszych nóg spodni, prawda?

Co ciekawe, latem softshellowe spodnie sprawdzą się również całkiem nieźle, jeśli postawimy na stosunkowo cienki materiał. Gesty splot tkaniny na zewnątrz wyizoluje nas od wiatru, a dobrej jakości softshell odprowadzi wilgoć na zewnątrz. Co ważne, warto pamiętać, że w takich spodniach raczej nie pobiegamy po górach, gdyż kiedy będziemy pocić się intensywnie, softshell prędzej czy później zwyczajnie się podda i straci swoje właściwości.

Wybieramy spodnie trekkingowe na zimę

Jakie spodnie zimowe w góry wybrać? Oto jest pytanie! To ważna kwestia, gdyż mimo iż zwykle bagatelizujemy wybór spodni, skupiając się na wyborze zimowych butów, to komfort termiczny zapewniany przez odpowiednią odzież dolną jest bardzo, ale to bardzo istotny zimą. Innymi słowy, zimą w spodniach do wędrówek musi być nam wygodnie i ciepło, ale nie możemy się w nich przesadnie grzać. Dlaczego? Kiedy na zewnątrz panuje mało komfortowa temperatura, to spocone ciało bardzo szybko się wychładza, a tego lepiej unikać, zwłaszcza podczas wycieczek daleko od domu. Innymi słowy, strój zimowy musi zapewnić komfort cieplny, ale i optymalną oddychalność.

Doskonałym rozwiązaniem zimą będą dobre spodnie wykonane z softshellu o grubszej gramaturze niż w przypadku spodni letnich. W tego typu spodniach wewnętrzna struktura bardziej również przypomina polar, co przekłada się na zwiększenie komfortu cieplnego. Warto postawić zimą również na spodnie z odpowiednią impregnacją Durable Water Reppelent. DWR sprawia po prostu, że spodnie nie przemokną, czego zimą, a również i chłodną jesienią chcemy koniecznie uniknąć.

Poza softshellowymi spodniami, genialnym wyborem są spodnie typu hardshell. W góry sprawdzą się świetnie, a i na nizinach nie można odmówić im racji bytu. To element garderoby wyposażony w membranę, która jest wodoodporna, wiatroszczelna i oddychająca. W takich spodniach mamy zapewniony komfort cieplny, a jednocześnie unikniemy wrażenia zagotowania się podczas długich i męczących wypraw pieszych. W przypadku spodni z membraną wodoodporność podawana jest w milimetrach słupa wody – im wyższa wartość, tym lepiej i tu dobrze postawić na spodnie, które mają ten parametr na poziomie minimum 10000 mm i są już w zasadzie kompletnie nieprzemakalne w dających się wyobrazić warunkach.

Oddychalność z kolei mierzy się poprzez gramy na metr kwadratowy (ile gramów pary wodnej wydostaje się na zewnątrz w ciągu 24 godzin) bądź poprzez współczynnik RET, który oznacza opór parowania. Optymalne wartości to 10000 g H2O/m2/24 h jeśli chodzi oraz RET na poziomie 4 – takie spodnie doskonale sprawdzą się podczas wymagających tras zimą oraz w chłodne, mokre i wietrzne jesienne dni.

Gdzie znajdę odpowiednie modele spodni do trekkingu?

Odpowiedź jest prosta – w każdym dobrym sklepie! Szukaj jakościowych produktów, takich jak spodnie czy obuwie, kurtki i bluzy w uznanych sklepach i stawiaj na znane, cenione marki. Odzież funkcjonalna tego typu oraz rozmaite akcesoria to rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Wytrzymałe spodnie, dobre obuwie, bielizna termiczna i oddychająca kurtka – to tylko przykłady odzieży czy ogólnie ekwipunku, który raz wybrany będzie nam służył przez wiele sezonów, nie tracąc swoich właściwości.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 3 Średnia: 5]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *