Taipei 101 jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie. Wieżowiec położony jest w Tajpej na Tajwanie. Jego postmodernistyczny styl łączy w sobie zarówno elementy tradycyjne, ściśle związane z kulturą azjatycką, jak również nowoczesne i międzynarodowe symbole.
Taipei 101 jest obecnie najwyższym budynkiem na świecie. Wieżowiec położony jest w Tajpej na Tajwanie. Jego postmodernistyczny styl łączy w sobie zarówno elementy tradycyjne, ściśle związane z kulturą azjatycką, jak również nowoczesne i międzynarodowe symbole.
Oficjalna nazwa budynku to Taipei International Financial Center. Natomiast nazwa TAIPEI 101 to akronim od słów:Technology (technologia), Art (sztuka), Innovation (innowacja), People (ludzie), Environment (środowisko), Identity (tożsamość), a liczba 101 odzwierciedla położenie budynku w Tajpej, a także odnosi się do ilości pięter.
Wieżowiec został zaprojektowany przez C.Y.Lee & Partners, a wzniesiony przez KTRT Joint Venture oraz Samsung Engineering & Construction. Budowa rozpoczęła się w 1999 roku. W dniu 31 marca 2002 miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera. Spowodowało ono upadek dwóch dźwigów z wysokości 56 piętra, które zabiły 5 pracowników, a także wystąpienie kilku mniejszych pożarów. Budowa wieżowca została wstrzymana i wznowiono ją dopiero po przeprowadzeniu kontroli, która nie wykazała uszkodzeń konstrukcji budynku.
Oficjalna ceremonia otwarcia dachu wieżowca miała miejsce 1 lipca 2003 roku. W dniu 9 października 2003 roku, umieszczona została iglica o wysokości 60 metrów, a 17 października 2003 roku odbyła się ceremonia otwarcia, w trakcie której został zamocowany złoty trzon oznaczający oficjalne zakończenie budowy wieży. Budynek oddano do użytku 31 grudnia 2004 roku podczas obchodów Nowego Roku. Symboliczną wstęgę przecięli prezydent Tajwanu Chen Shui-bian, burmistrz Tajpej Ma Yiun-jeou oraz przedstawiciel rządu Wang Jin-pyng. Kilka godzin później odbył się pokaz fajerwerków, który zwiastował przybycie nowego roku.
Projekt wieży opierała się na liczbie 8, która jest szczęśliwym numerem w tradycyjnej, chińskiej kulturze. Wieżowiec składa się z ośmiu segmentów, a każdy segment z ośmiu pięter. Powtarzające się segmenty przypominają łodygę bambusa lub pagodę. Na każdym boku wieżowca znajduje się koło, które symbolizuje monetę i nawiązuje do charakteru oraz przeznaczenia budowli.
Budynek posiada 101 pięter nad ziemią i 5 pięter podziemnych. Wysokość budynku od ziemi do najwyższego architektonicznej struktury (iglicy) wynosi 509,2 m. Tym samym Taipei 101 pobił rekord należący do Petronas Towers, który wynosił 452 m. Wieżowiec posiada także najwyższe użytkowe piętro znajdujące się na wysokości 439,2 m. Poprzedni rekord należał do Sears Tower i wynosił 412,4 m. Na 89. piętrze znajduje się wewnętrzny poziom obserwacyjny, natomiast zewnętrzny taras widokowy umiejscowiony jest na 91. piętrze. Wyżej znajduje się jedynie taras widokowy mieszczący się w Shanghai World Financial Center.
Drapacze chmur muszą być wystarczająco sztywne, aby zapobiec dużym ruchom na boki w czasie silnych podmuchach wiatru, ale także elastyczne co zapobiega uszkodzeniom konstrukcji podczas trzęsień ziemi. Taipei 101 został tak zaprojektowany, aby wytrzymać najsilniejsze tajfuny i trzęsienia ziemi. Jest on najbardziej stabilnym budynkiem jaki kiedykolwiek skonstruowano. Utrzymuje go 36 kolumn, a 8 z nich jest ogromnych rozmiarów. Stalowa sieć oplata konstrukcję z zewnątrz zwiększając jej elastyczność, a co 8 pięter kolumny znajdujące się w rdzeniu budynku łączone są kratownicami z kolumnami zewnętrznymi, co pozwala równomiernie rozłożyć obciążenia i naprężenia wewnątrz konstrukcji. Dodatkowo na piętrach 88-92 znajduje się wahadłowy mechanizm amortyzujący, którego stalowy obciążnik waży 660 ton, a jego odchyły absorbują nawet do 40% kołysań wieży.
Łączna powierzchnia pomieszczeń w budynku wynosi 412500m². W wieżowcu znajduje się m.in. 6-piętrowe centrum handlowe z modnymi sklepami, restauracjami, klubami i innymi atrakcjami, a na 101. piętrze znajduje się prywatny klub o nazwie Summit 101.
Firma Toshiba zainstalowała w Taipei 101 dwie najszybsze na świecie dwupokładowe windy, które poruszają się z maksymalną prędkością 16,83 m/s (60,59 km/h) i mogą osiągnąć poziom obserwacyjny na 89 piętrze w czasie poniżej 39 sekund.
Pozostaw swój ślad