• Menu
  • Menu
Jatiyo Sangsad Bhaban

Jatiyo Sangsad Bhaban

Cuda Świata » Azja » Bangladesz » Jatiyo Sangsad Bhaban

Jatiyo Sangsad Bhaban jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego Bangladeszu, położony w stolicy kraju, mieście Dhaka. Został on stworzony przez architekta Louisa I. Kahna i jest jednym z największych kompleksów tego typu na świecie.

Turystyka - porównaj na Ceneo.pl

Jatiyo Sangsad Bhaban jest siedzibą Zgromadzenia Narodowego Bangladeszu, położony w stolicy kraju, mieście Dhaka. Został on stworzony przez architekta Louisa I. Kahna i jest jednym z największych kompleksów tego typu na świecie.

W 1961 roku rozpoczęto prace nad projektem budynku Jatiya Shangshad Bhaban. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 1964 roku. Jej szacunkowy koszt miał wynieść około 15 mln dolarów. Prace budowlane zostały zakończone w 1982 roku, a całkowity ich koszt wyniósł 32 mln dolarów. Uroczysta inauguracja miała miejsce w dniu 28 stycznia 1982 roku, a pierwsze posiedzenie Parlamentu odbyło się 15 lutego 1982 roku.

Kompleks Jatiyo Sangsad zajmuje powierzchnie około 200 hektarów. Obejmuje on budynek Zgromadzenia Narodowego, hotele dla członków parlamentu, ministrów i sekretarzy. Otoczony jest przez atrakcyjne ogrody z drzewami eukaliptusa oraz jeziorami. Wody jednego ze sztucznych jezior stykają się bezpośrednio ze ścianami budowli.

Budynek Zgromadzenia Narodowego Bangladeszu cechuje monumentalność. Główna część budowli Bhaban składa się z dziewięciu bloków. Osiem bloków o wysokości do około 33 metrów, otacza ośmiokątny blok znajdujący się w centrum o wysokości około 47 metrów. Poszczególne bloki spełniają różne funkcje użytkowe, ale wszystkie są połączone siecią korytarzy, schodów i wind. W celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza wewnątrz budynku, na zewnętrznej elewacji zostały wykonane ogromne geometryczne otwory w kształcie trójkątów i prostokątów, które są wpuszczone głęboko w głąb budowli. W budynku znajduję się 50 klatek schodowych, 340 toalet, 1635 drzwi oraz 336 okien.

Budowla podzielona jest na trzy części. W głównej części o powierzchni 76500 m² znajduje się Izba Parlamentu, która może pomieścić do 354 członków podczas sesji. W środku znajdują się dwa podesty, a na górnym poziomie znajdują się galerie przeznaczone dla ważnych gości oraz zwiedzających. Mieści się tu również biblioteka oraz salon dla członków Parlamentu. W południowej części budynku o powierzchni 20700 m² znajduje się oficjalne wejście do budynku Zgromadzenia Narodowego. Natomiast prezydencka (północna) część funkcjonuje jako prywatne miejsce dla posłów i innych dostojników, a jej powierzchnia wynosi 6000 m².

Tylko parter gmachu głównego kompleksu Jatiyo Sangshad , który jest częściowo zajęty przez sklepy, udostępniony jest zwiedzającym. Wejście do innych części budowli zezwolenie jest jedynie członkom Parlamentu i personelowi. Tereny przyległe do Bhaban są otwarte dla zwiedzających i stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych Dhaki.

Oceń ten post
[Wszystkie oceny: 0 Średnia: 0]

Pozostaw swój ślad

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *